Hlavní obsah

Rath opět zostřil boj proti VZP

Ministr zdravotnictví David Rath si po zavedení nucené správy v minulém týdnu nebral vůči největší zdravotní pojišťovně servítky ani v pondělí. Podle něj je na pracovníky ministerstva, kteří nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou dohlížejí, vyvíjen tlak, anonymní telefonáty o fyzické likvidaci údajně zaznamenal i nucený správce VZP Antonín Pečenka.

Rath opět zostřil boj proti VZP

Rath obvinil ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou z porušování zákona o všeobecném zdravotním pojištění, neboť "podporuje převod přímých neziskových organizací na obchodní společnosti". Rath tím naznačil, že VZP jako státní instituce se nebrání převodu státních nemocnic do rukou soukromého kapitálu, což je podle něj v rozporu s jejím posláním.

Rath také reagoval na výroky šéfa Svazu pacientů ČR Lubomíra Olejára, který se obává možného snížení kvality zdravotní péče v nemocnicích kvůli úsporným opatřením v nemocnicích. Podle Ratha některé nemocnice vykázaly abnormální zvýšení poskytované péče, aby VZP uspořila, bude stát muset na tuto situaci reagovat. "Některé nemocnice by měly snížit péči na úroveň loňského roku," řekl novinářům ministr. Tento krok by měl částečně napravit rostoucí se dluh VZP. Možné dopady úspor VZP na pacienty tedy přímo nevyloučil.

Rath informuje vládu o nových zástupcích státu ve VZP

Rath již má v hlavě jména 10 zástupců státu ve správní radě VZP, chce s nimi ovšem nejdříve seznámit ostatní ministry. Šéf zdravotnictví spoléhá na podporu podnikatelů ve správní radě. "Lidé z podnikatelské sféry by měli odsoudit špatné hospodaření pojišťovny," řekl Rath.

Rath výslovně nepodpořil zavedení internetových zdravotních knížek pro občany, obává se totiž zneužitelnosti osobních dat. Problémem je podle něj možná veřejná dostupnost dat o zdravotním stavu, která jsou  choulostivou informací o osobním stavu pacientů. Je tak ve sporu se stanoviskem ministryně informatiky Dany Bérové, která internetovou zdravotní dokumentaci podporuje. 

Anketa
Jste pro odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové?
ano
43.7 %
ne
56.3 %
Celkem hlasovalo 4197 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků