Hlavní obsah
David Rath na tiskové konferenci Foto: Lukáš Táborský, Právo

Rath chce krajské referendum o americkém radaru

Středočeský volební lídr ČSSD a kandidát na hejtmana David Rath hodlá vyhlásit krajské referendum o americkém radaru, který má stát v Brdech. Řekl to novinářům po nedělním zasedání předsednictva sociální demokracie v Lidovém domě.

David Rath na tiskové konferenci Foto: Lukáš Táborský, Právo
Rath chce krajské referendum o americkém radaru

"Já jsem připraven, pokud to bude aktuální, navrhnout krajské referendum o umístění nebo neumístění radaru na území Středočeského kraje," uvedl Rath. Je totiž přesvědčen, že by bylo pro vládu "hodně zavazující", třebaže by mělo jen doporučující či orientační charakter.

Důležité podle Ratha také je, jak dopadne druhé kolo senátních voleb, které se bude konat v pátek a v sobotu 24. a 25. října. Kdyby se sociální demokracii podařilo zvrátit nynější většinu ODS v Senátu, kde má 41 senátorů z celkových 81, "pak by se stal osud radaru bez referenda velmi pochybný, problematický a nejistý", soudí Rath.

Česká vláda podepsala se Spojenými státy smlouvy o radaru letos v létě. Nyní je čeká ratifikace v parlamentu.

Sociální demokraté jsou proti stavbě radaru, který má být spolu se základnou v Polsku součástí protiraketového amerického deštníku. Vadí jim, že není součástí obranného systému NATO. Chtějí také, aby mohli občané o radaru rozhodnout v referendu.

ČSSD dvakrát uspořádala vnitrostranickou anketu, ve které zjišťovala, zda členové strany chtějí radar a zda by podle nich o něm měli občané sami rozhodnout v referendu. V obou případech se drtivá většina sociálních demokratů vyjádřila proti radaru a pro referendum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků