Hlavní obsah
Problém se týká i obyvatel domu v ulici Na nivách v Michli. Foto: Milan Malíček, Právo

Radnice vypověděla lidem smlouvy na pronájem pozemků. Měly platit 99 let

Radnice Prahy 4 nadělila před loňskými Vánoci stovkám rodin z této městské části nemilý dárek – začala jim zasílat výpovědi nájemních smluv na pozemky pod jejich domy. Snaží se je tak dotlačit do drahého odkupu těchto pozemků. Smlouvy s těmito lidmi, kteří jsou většinou sdruženi do bytových družstev, městská část na začátku 90. let v rámci privatizace bytů uzavřela na 99 let s tím, že je lze vypovědět jen v případě porušení smluvních podmínek.

Problém se týká i obyvatel domu v ulici Na nivách v Michli. Foto: Milan Malíček, Právo
Radnice vypověděla lidem smlouvy na pronájem pozemků. Měly platit 99 let

Tyto podmínky si přitom radnice tehdy sama stanovila nebo je obecně stanovil zákon (například neplacení nájemného či změna vlastnictví domu).

Současné vedení městské části Prahy 4 (radní zvolení za ODS, ČSSD a TOP 09) podle opozičních zelených finančně vyčerpal nedávný miliardový přesun radnice do objektu polikliniky Budějovická. Potřebné peníze chce vedení radnice už od předloňského podzimu sehnat i tak, že se obyvatele stovek bytů snaží donutit, aby si pozemky pod nimi odkoupili za cenu podle cenové mapy.

Podle právníků smlouvy platí

Podle oslovených právníků jsou ale nájemní smlouvy těchto bytových družstev s městskou částí „platné a při dodržování podmínek v nich uvedených je lze ukončit v podstatě jen dohodou“. Nájemní smlouvy, podle nichž mají lidé platit za pozemky spíše jen symbolické částky, mají podle nich platit ještě zhruba 70 let.

„Výpověď z nájmu předmětného pozemku považujeme za neplatný a nicotný úkon. Jako důvod neplatnosti tohoto úkonu je jeho rozpor se zákonem a rozpor se samotnou nájemní smlouvou. Nájemní smlouvu na dobu určitou nelze vypovědět, pokud tak není stranami dohodnuto ve smlouvě,“ sdělil Právu advokát Jaroslav Marek, který zastupuje jedno z bytových družstev.

Jak dále zdůraznil, městská část by podle zákona o obcích měla pečovat o potřeby svých občanů a při plnění svých úkolů chránit též veřejný zájem.

„Z výpovědí z nájmu pozemků, na kterých stojí jednotlivé bytové domy, ochrana veřejného zájmu nevyplývá, ani není jasné, jaké konkrétní potřeby svých občanů takovým jednáním obec chrání,“ dodal Marek.

Mluvčí radnice: Nájemné je neadekvátně nízké

Podle mluvčího městské části Prahy 4 Jiřího Bigase si mohli zájemci při privatizaci domů vybrat, zda si koupí i pozemek, nebo jim bude městskou částí pronajat.

„Pokud byly v této době uzavřeny nájemní smlouvy na pozemky pod domy, dnes již jejich obsah neodpovídá současnému stavu, zejména po zrušení cenové regulace výše nájemného z pozemků pro nepodnikatelské účely. Jinými slovy, v těchto smlouvách bylo neadekvátně nízké nájemné,“ sdělil Právu Bigas. Někteří vlastníci domů si podle něj pronajaté pozemky již koupili, s jinými byly sjednány nové nájemní smlouvy.

„Někteří bohužel odmítli o věci jednat nebo jakýmkoli způsobem se dohodnout, anebo vůbec nereagovali. V těchto případech nezbylo než dát výpověď nájemní smlouvy. Městská část je povinna se svými prostředky nakládat s péčí řádného hospodáře,“ dodal Bigas.

Už loni radnice s odkazem na cenovou mapu požadovala v některých lokalitách i přes 6000 Kč za metr čtvereční. Například za pozemek o ploše 600 metrů čtverečních by tak obyvatelé domu nad ním měli podle radnice zaplatit celkem 3,6 miliónu Kč. Pokud je v domě deset bytů, každá rodina by měla zaplatit v průměru 360 tisíc Kč.

To je ale pro řadu lidí, zejména seniorů, neřešitelný problém. „Náš problém není jen v tom, že jsme ovlivňováni tlakem na odkoupení pozemku po nenápadně podstrčené změně smlouvy z doby určité na dobu neurčitou, ale současně jsme městskou částí postaveni před podmínku odkoupení nejen pozemku pod barákem, ale i zahrady kolem něj,“ upozornil předseda Družstva vlastníků U Lesa 557 Zdeněk Šilhavý.

Lidé na odkup pozemků nemají

Jednotliví družstevníci, ve valné většině starousedlíci, a tedy dnes důchodci, by tak podle něj měli za pozemky jednorázově zaplatit přes 100 000 Kč a poté ještě po dobu 10 let splácet měsíčně zhruba 5000 Kč.

„Když sečteme současné úhrady za byt a energie a připočteme předepsanou splátku za pozemek, tak takový důchod mnozí ani nemají. Tato varianta rozhodnutí tedy doslova vyhání obyvatele našeho domu na ulici a dělá z nich bezdomovce, o tom, že by neměli ani na léky, na obživu, ani nemluvě,“ kritizoval postup vedení radnice Šilhavý.

Kritikou však nešetří ani opoziční zastupitelé. Lidé podle nich v 90. letech zakoupili od radnice domy za jasně stanovených podmínek, jejichž součástí byl právě i nájem pozemků pod domy na 99 let.

„Benefitem obyvatel byl zisk bytu za cenu nižší než tržní, profitem radnice hotovost, které byl v transformující se ekonomice nedostatek. Dnešní jednostranné vypovídání smluv či vyhrožování obyvatelům domů výpovědí je ze strany radnice nemravné a v mnoha případech i v rozporu se zákonem,“ uvedl už dříve zastupitel za Stranu zelených Petr Štěpánek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků