Hlavní obsah

Radikálové narušili pražskou demonstraci na podporu Izraele

Neznámí radikálové narušili v neděli demonstraci na podporu Izraele v boji proti palestinskému hnutí Hamás. Třicítka mladíků se zakrytými obličeji a s několika palestinskými vlajkami se snažila proniknout na pražské náměstí Franze Kafky, kde se sešly asi dvě stovky stoupenců Izraele. Policejní těžkooděnci vytvořili kordon, který zamezil přímému střetnutí obou skupin.

Radikálové narušili pražskou demonstraci na podporu Izraele

Několik desítek radikálů vykřikujících hesla, jako "Židi, vraťte Gazu!" nebo "USA, Izrael, táhněte do pekel!", poté zmizelo v okolních ulicích. Mladíci odmítli říct, koho zastupují. "To je snad jedno, jestli jsme anarchisté nebo náckové, hlavně, že máme správné názory," řekl mladík, který nechtěl uvést své jméno.

Shromáždění na podporu Izraele v boji proti palestinskému hnutí Hamas skončilo zhruba v 15. hodin. Účastníci veřejného shromáždění pořádaného Židovskou liberální unií v ČR upozorňovali na teroristický charakter organizace Hamas. Mnozí měli na oděvech nálepku s anglickým nápisem "Izraeli, nejsi sám." Na jednom z transparentů byl nápis "Stop používání dětí a žen jako štítu Hamasu."

Izrael zahájil bombardování pásma Gazy 27. prosince, později vojenskou operaci rozšířil o pozemní ofenzivu. Izrael říká, že cílem útoků je zastavit ostřelování jeho území raketami odpalovanými z pásma Gazy ozbrojenci Hamasu.

Podle Jiřího Daníčka z Federace židovských obcí v ČR jde o legitimní obranu židovského státu a jeho občanů. "Izraelské vojenské zákroky nejsou namířeny proti Palestincům ani jejím reprezentantům. Jsou vedeny snahou oslabit pozice teroristů z hnutí Hamas, kteří v současné době pásmo Gazy ovládají a netají se touhou Izrael i jeho obyvatele zničit," uvádí v prohlášení zaslaném ČTK.

V pátek se demonstrovalo proti Izraeli

Proti izraelskému útoku na pásmo Gazy v Praze v lednu před izraelskou ambasádou a naposledy v pátek před úřadem vlády demonstrovalo pokaždé několik desítek lidí. Měli palestinské vlajky a transparenty s hesly Zastavte holokaust v Gaze nebo Izrael zabíjí děti. Podle Vladimíra Sáňky z Muslimské obce ze strany vlády zatím nezazněla adekvátní kritika a posouzení situace v Gaze.

"Obětí na lidských životech z řad civilního obyvatelstva, ke kterým přes veškerou snahu útočit výhradně na teroristy a jejich pozice dochází, je nám líto," uvedl Daníček s tím, že oběti mezi civilisty jsou způsobeny především taktikou Hamasu, který civilní obyvatelstvo a objekty systematicky používá jako štíty při svých teroristických akcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků