Hlavní obsah
Sběratelka Alena Kortanová před betlémem z velkých hutních figurek Foto: Michael Polák, Právo

První skleněný betlém jí vyrobila maminka, dnes jich má sběratelka na sto

Bylo jí pět let, když ji vyfotili, jak v bílém roláku sedí způsobně u vánočně nazdobeného stolu. Skoro až vážně se dívá do objektivu. A pod větévkami jehličí, kousek od její ruky, zatím tucet skleněných figurek vypráví příběh Ježíškova narození.

Sběratelka Alena Kortanová před betlémem z velkých hutních figurek Foto: Michael Polák, Právo
První skleněný betlém jí vyrobila maminka, dnes jich má sběratelka na sto

Malý skleněný betlém vyrobila pro Alenu Kortanovou ze Železného Brodu na Jablonecku, která je tou dívkou z fotky, její maminka. Pracovala totiž jako figurkářka v Železnobrodském skle.

Betlém pro dcerku ale musela vyrobit tajně. „Vše, co mělo i jen vzdálenou souvislost s náboženstvím, bylo za socialismu nežádoucí. Jenže dílna figurkářů byla kolektivem velmi tvořivých lidí. Někdo z nich si tam jednou udělal svůj vlastní betlém a zanedlouho už je vyráběli všichni figurkáři,“ líčí Alena Kortanová.

V minimuzeu má sběratelka vystaveno na 80 betlémů.

Foto: Michael Polák, Právo

V minulosti si železnobrodští figurkáři vyráběli skleněné betlémy potají.

Foto: Michael Polák, Právo

Nad fotkou ze svých pěti let říká, že právě odtud pramení její láska ke skleněným betlémům. Mnohem později, v dospělosti, začala betlémy ze skleněných figurek vystavovat v čase adventu ve všech oknech svého domu. „Pod okny se pak scházely rodiny s dětmi i celé školky. A tak vlastně vznikl nápad na minimuzeum skleněných betlémů,“ vysvětluje Kortanová.

Na lyžích do jesliček

V domě v historické části Železného Brodu, zvané Trávníky, dnes vystavuje 80 skleněných betlémů (a dalších dvacet se sem nevešlo). Klenotem mezi nimi je betlém z období druhé světové války, který vyráběl profesor Jaroslav Brychta, legenda mezi figurkáři.

„Mimořádný je tím, že figurky jsou v pohybu. Nejsou jen stojící, ale vyjadřují akci, třeba běh nebo usednutí na židli,“ popisuje Alena Kortanová.

Vysvětluje také, že o profesoru Brychtovi se traduje, že měl velký smysl pro humor, a tak do betlémů často přidával nečekané figurky. „Do našeho betlému přidal starce, který na lyžích spěchá do jesliček, vypadá trochu jako Krakonoš a jednu hůlku má lyžařskou a jednu stařeckou,“ ukazuje Alena Kortanová.

V oblasti skleněných betlémů je Český Brod velmocí.

Foto: Michael Polák, Právo

Jeden z betlémů je vyveden ze skleněné mozaiky.

Foto: Michael Polák, Právo

Skleněné figurky se v Železném Brodě dodnes vyrábí a pokud jde o betlémy, je Železný Brod jejich světovou metropolí. Nikde jinde je v takové šíři a kvalitě nenajdete.

„Pokud se nachází nějaký skleněný betlém jinde v Čechách, tak jsem se vždy setkala s tím, že jeho tvůrce tady studoval nebo odtud pocházel,“ vysvětluje Kortanová.

Její minimuzeum, ve němž vystavuje také betlém z velkých hutních figurek nebo betlém vytvořený na skleněné mozaice, rozhodně stojí za návštěvu. Třeba mezi svátky, 27. a 28. prosince bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků