Hlavní obsah
Volební model v říjnu podle agentury Kantar TNS ve srovnání s výsledkem voleb Foto: David Ryneš, Novinky

Průzkum: Vládní ANO a ČSSD by v říjnových volbách ztratily

Volby do Sněmovny by v říjnu podle modelu Kantar CZ pro Českou televizi vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty, od září však 2,5 procentního bodu ztratilo. Pokles postihl i sociální demokraty, kteří spadli na 5,5 procenta, což je jejich nové minimum. Model v neděli zveřejnila Česká televize (ČT) v pořadu Otázky Václava Moravce.

Volební model v říjnu podle agentury Kantar TNS ve srovnání s výsledkem voleb Foto: David Ryneš, Novinky
Průzkum: Vládní ANO a ČSSD by v říjnových volbách ztratily

Piráti by podobně jako předminulý měsíc měli 16 procent, od loňských sněmovních voleb posílili o pět procentních bodů. Třetí ODS by měla 14 procent.

Předpokládaný zisk mandátů v říjnu

Foto: David Ryneš, Novinky

Pokles postihl hnutí SPD s říjnovými 7,5 procenty, Starostové naopak posílili na sedm procent. Těsně za nimi by byli komunisté (6,5 procenta) a lidovci (šest procent), TOP 09 by obhájila místa ve Sněmovně s pětiprocentním ziskem.

Sněmovna podle říjnového průzkumu Kantar CZ
strana počet mandátů
ANO
70
Piráti
35
ODS
31
SPD
15
STAN
14
KSČM
11
KDU-ČSL
10
ČSSD
8
TOP 09
6
přepočet na mandáty Právo

Ztráta ČSSD podle analytika Pavla Ranochy je zapříčiněna tím, že od sociálních demokratů začali odcházet k Pirátům nebo Starostům voliči nespokojení s jejich vládním angažmá a vnitrostranickými rozepřemi.

Průzkum provedla agentura zhruba rok po loňských sněmovnách volbách, tedy ve dnech od 6. do 26. října na reprezentativním vzorku 1200 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků