Hlavní obsah
Volební model v říjnu podle agentury Kantar TNS ve srovnání s výsledkem voleb Foto: David Ryneš, Novinky

Průzkum: Vládní ANO a ČSSD by v říjnových volbách ztratily

Volby do Sněmovny by v říjnu podle modelu Kantar CZ pro Českou televizi vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty, od září však 2,5 procentního bodu ztratilo. Pokles postihl i sociální demokraty, kteří spadli na 5,5 procenta, což je jejich nové minimum. Model v neděli zveřejnila Česká televize (ČT) v pořadu Otázky Václava Moravce.

Volební model v říjnu podle agentury Kantar TNS ve srovnání s výsledkem voleb Foto: David Ryneš, Novinky
Průzkum: Vládní ANO a ČSSD by v říjnových volbách ztratily

Piráti by podobně jako předminulý měsíc měli 16 procent, od loňských sněmovních voleb posílili o pět procentních bodů. Třetí ODS by měla 14 procent.

Předpokládaný zisk mandátů v říjnu

Foto: David Ryneš, Novinky

Pokles postihl hnutí SPD s říjnovými 7,5 procenty, Starostové naopak posílili na sedm procent. Těsně za nimi by byli komunisté (6,5 procenta) a lidovci (šest procent), TOP 09 by obhájila místa ve Sněmovně s pětiprocentním ziskem.

Sněmovna podle říjnového průzkumu Kantar CZ
strana počet mandátů
ANO
70
Piráti
35
ODS
31
SPD
15
STAN
14
KSČM
11
KDU-ČSL
10
ČSSD
8
TOP 09
6
přepočet na mandáty Právo

Ztráta ČSSD podle analytika Pavla Ranochy je zapříčiněna tím, že od sociálních demokratů začali odcházet k Pirátům nebo Starostům voliči nespokojení s jejich vládním angažmá a vnitrostranickými rozepřemi.

Průzkum provedla agentura zhruba rok po loňských sněmovnách volbách, tedy ve dnech od 6. do 26. října na reprezentativním vzorku 1200 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků