Hlavní obsah
 

Projděte si třípatrový protiatomový kryt s operačními sály v pražské Thomayerově nemocnici

Pod Fakultní Thomayerovou nemocnicí v Praze se ukrývá třípatrový protijaderný kryt označený jako KO 17, do kterého se v případě potřeby vejde až 170 lidí. Je kompletně zařízen funkčním zdravotnickým vybavením. V případě přírodní katastrofy, teroristického útoku nebo jaderné havárie může být podzemní zařízení zprovozněno během hodiny.

 
Projděte si třípatrový protiatomový kryt s operačními sály v pražské Thomayerově nemocnici

Podzemní nemocnici v Thomayerově nemocnici, která se stavěla v letech 1952 až 1962, si můžete v rámci festivalu Open House Praha prohlédnout tento víkend.

Ve dvou podlažích je nemocniční zařízení včetně dvou operačních sálů a 15 pokojů se 72 lůžky. „Jsou vybaveny zastaralejší technikou, ale nikoliv vyřazenou. ARO tady má anestár, což je dýchací zařízení, jsou zde dva elektrické skalpely a dva přenosné kufříky s EKG, vyjmenovává technik a správce zařízení Pavel Florián.

V podzemním pracovišti se nachází 72 lůžek.

Foto: Novinky

Třetí podlaží je rozděleno na dvě části. „V jedné je veškerá technologie. Je tady mírová vzduchotechnika, tzv. izolační nebo bojová, dále dieselagregát, studna a padesátikubíková nádrž s pitnou vodou. Ta druhá část sloužila až do roku 2011 jako radioterapeutické pracoviště,“ popsal Novinkám technik.

Do hodiny funkční

V případě nějaké hrozby se toto zařízení musí do hodiny zprovoznit. „Do té jedné hodiny se sem musí navézt zdravotnický materiál, který je uskladněný v hlavní lékárně, a jídlo,” uvedl Florián a pokračuje: „Protože se zde nedají provádět velké chirurgické zákroky, tak by se podle traumatologického plánu pozměnila oddělení.“

Přestože při prohlídce máte pocit, že jste se skutečně vrátili do minulého století, zařízení už několikrát bylo potřeba a pomohlo. Například když se slavilo milénium, využilo se jako záchytná stanice pro opilce nebo v roce 2002 při povodních. Bydleli v něm lidé z pražského Karlína, kterým velká voda vzala střechu nad hlavou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků