Hlavní obsah
Byty RPG v Ostravě Foto: RPG

Prodej Bakalových RPG Bytů prověřuje ministerstvo pro místní rozvoj

Prodej společnosti RPG Byty spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou prověřuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Centrum pro regionální rozvoj, které je MMR podřízené, zjišťuje, zda společnost neporušila dotační podmínky, napsal server HlídacíPes. Firma, které patří přes 40 tisíc bývalých hornických bytů OKD v Moravskoslezském kraji, získala od roku 2013 z fondů EU 56 miliónů korun.

Byty RPG v Ostravě Foto: RPG
Prodej Bakalových RPG Bytů prověřuje ministerstvo pro místní rozvoj

„Jednou ze závazných podmínek je, že v době udržitelnosti projektu nesmí bez souhlasu Řídicího orgánu příjemce podpory majetek prodat, převést, vypůjčit či pronajmout jinému subjektu," řekl serveru Vilém Frček z oddělení komunikace MMR.

Lhůta, kdy lze prodej uskutečnit jen se souhlasem poskytovatele dotace, je obvykle pětiletá.

Pokud by úřad došel k závěru, že dotační podmínky RPG Byty porušila, musela by peníze vrátit. Úřad informace prověřuje, závěr zatím neučinil.

Zástupci firmy RPG Byty tvrdí, že podmínky dotace neporušili. „Nejedná se o prodej nemovitostí, ale o prodej celé společnosti, u které pouze dochází ke změně vlastnické struktury. Bytový fond jako takový nadále zůstává majetkem společnosti RPG Byty,” sdělil serveru mluvčí společnosti Petr Handl.

Porušení slibu

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Společnost byty získala od své mateřské firmy RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní se prodává celá firma. Za nezveřejněnou cenu ji má získat mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. [celá zpráva]

Na podnikatele Bakalu kvůli tomu snesla vlna kritiky z řad politiků. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) se shodli, že Bakala morálně selhal. [celá zpráva] Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přirovnal miliardáře k Viktoru Koženému. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků