Hlavní obsah
Jihokorejské jeptišky s maskami na demonstraci požadují po Japonsku odškodnění pro ženy nucené k prostituci. Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Přímé nebezpečí MERS zatím nehrozí, říká hlavní hygienik

Českým občanům zatím žádné nebezpečí infekce způsobené MERS nehrozí. Právu to sdělil v pondělí hlavní hygienik republiky Vladimír Valenta.

Jihokorejské jeptišky s maskami na demonstraci požadují po Japonsku odškodnění pro ženy nucené k prostituci. Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP
Přímé nebezpečí MERS zatím nehrozí, říká hlavní hygienik

„Epidemiologickou situaci velmi pečlivě sledujeme, českým občanům zatím žádné přímé nebezpečí nehrozí. U cestujících ze zasažených oblastí to ale stoprocentně vyloučit nelze. Proto musí cestující z rizikových zón pečlivě sledovat změny ve svém zdravotním stavu. V případě, že by vývoj situace eskaloval, jsme připraveni okamžitě aktivovat všechna epidemiologická opatření,“ uvedl Valenta.

Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav sledují průběžně vývoj epidemiologické situace ve výskytu infekce způsobené MERS Co-V na Arabském poloostrově a v Koreji publikované Světovou zdravotnickou organizací a Evropským střediskem pro kontrolu nemocí. Od roku 2012 do současnosti je hlášen výskyt infekce způsobené MERS-CoV z 25 zemí světa u více než 1300 osob, z nichž téměř 500 na následky této infekce zemřelo.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta

Foto: Petr Horník, Právo

Co dělat po návratu z rizikové oblasti

„Naprostá většina případů je evidována na Arabském poloostrově, nejvíce v Saudské Arábii. V červnu 2015 je zaznamenán vysoký nárůst onemocnění v Jižní Koreji – 138 případů a 14 zemřelých,“ uvedl Valenta.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo i doporučení, jak se v nastalé situaci chovat.
Pokud se při cestě nebo po návratu z rizikových oblastí do 14 dnů objeví horečka vyšší než 38 st. C, dechové obtíže, kašel, event. průjem, je třeba telefonicky informovat svého registrujícího lékaře, popřípadě lékařskou pohotovostní službu a sdělit potřebné informace včetně údajů o pobytu v oblasti Arabského poloostrova nebo v Koreji.

Co je infekce MERS-CoV

Původce onemocnění koronavirus (MERS-CoV) vyvolává těžký zánět plic spojený s akutní poruchou dýchání.

Smrtnost onemocnění je vysoká, pohybuje se kolem 40–60 % u osob s přidruženými onemocněními. Doba od nákazy do propuknutí příznaků je 2–14 dní. K přenosu dochází při úzkém kontaktu s nemocným. Podobá se přenosu chřipky.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Klinikou infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze má zpracován postup izolace, ošetření a laboratorního vyšetření pacientů s možnou zavlečenou infekcí novým koronavirem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků