Hlavní obsah
Premiér ČR Mirek Topolánek (vpravo) přivítal v Kongresovém centru v Praze prezidenta USA Baracka Obamu na summitu EU - USA. Foto: Michal Doležal, ČTK

Při summitu EU-USA v Praze unikly osobní údaje o účastnících

Při nedávném summitu Evropské unie a USA, který v Praze hostilo české předsednictví EU, bylo údajně možné se na veřejně přístupném hotelovém počítači dostat k osobním údajům o zhruba 200 účastnících vrcholné schůzky. Informovala o tom v pátek finská agentura STT, podle níž mezi nimi byli i nejvyšší představitelé této skandinávské země.

Premiér ČR Mirek Topolánek (vpravo) přivítal v Kongresovém centru v Praze prezidenta USA Baracka Obamu na summitu EU - USA. Foto: Michal Doležal, ČTK
Při summitu EU-USA v Praze unikly osobní údaje o účastnících

Michaela Jelínková, mluvčí vicepremiéra pro EU Alexandra Vondry, k tomu agentuře STT uvedla, že tyto údaje se do hotelového počítače dostaly "lidskou chybou" a byly z něj již odstraněny.

Podle STT počítač obsahoval mimo jiné čísla pasů a cestovní data představitelů unijních států, kteří přijeli na summit, a v jednom případě informaci o alergii. Kterých státníků se týkaly, STT neupřesňuje. Agentura pouze uvedla, že se mezi nimi objevila jména finské prezidentky Tarji Halonenové a finského premiéra Mattiho Vanhanena.

Pražského summitu 5. dubna se zúčastnili vrcholní představitelé všech 27 členských zemí EU spolu s novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten ještě před zahájením schůzky přednesl na Hradčanském náměstí dlouho očekávaný projev, v němž vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní.

"Tento únik byl způsoben osobním selháním jednoho z našich zaměstnanců," sdělila finské agentuře Jelínková. Seznam podle ní ale neobsahoval žádné utajované, tedy ani důvěrné informace, jak je definuje český právní řád. "Obsahoval výhradně data určená pro naše pracovní potřeby," doplnila Vondrova mluvčí podle STT s tím, že z dotčeného počítače již byl odstraněn.

Skutečnost, že veřejně přístupný počítač obsahoval tak citlivé údaje, však finská policie podle STT považuje za alarmující.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků