Hlavní obsah
Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Při jednotných přijímačkách zvládli žáci lépe češtinu než matematiku

Zkušební testování jednotných přijímaček na střední školy s maturitními obory ukázalo, že lépe si žáci vedli v češtině než matematice. Úspěšnost v češtině byla 57,85 procenta, v matematice 45,5 procenta. Plyne to ze souhrnných výsledků zveřejněných ministerstvem školství.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Při jednotných přijímačkách zvládli žáci lépe češtinu než matematiku

Zatímco úspěšnost uchazečů o osmiletá a šestiletá gymnázia se u zkoušky z češtiny pohybovala pod 55 procenty, u zájemců o maturitní obory z devátých tříd to bylo zhruba 59 procent.

V případě testů z matematiky získali uchazeči o osmiletá gymnázia v testech 54,17 procenta možných bodů, u deváťáků činila úspěšnost jen 43,12 procenta.

Neúspěch v testech neznamená nepřijetí

Někteří uchazeči nepokořili ani minimální doporučenou hranici pro přijetí. Z padesáti možných bodů tak získali méně než 20 v češtině a méně než deset v matematice. V případě češtiny byl největší podíl dětí pod touto hranicí mezi uchazeči o studium na osmiletých gymnáziích, 20 bodů nezískalo 16,7 procenta z nich. U matematiky pomyslnou laťku nepřeskočilo nejvíce žáků devátých tříd – 14,8 procenta.

Neznamená to však, že by nemohli začít studovat na vybrané střední škole. Rozhodování o přijetí je v pravomoci ředitelů, kteří se doporučenou hranicí nemusejí řídit. Vedle pilotních testů musejí přihlížet ještě minimálně ke známkám na vysvědčení, případně mohou zvolit další kritéria.

Pilotního ověřování, které minulý týden organizovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), se zúčastnila více než polovina středních škol s nabídkou maturitních oborů. Nejvíce jich bylo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Testy by mohly být od příštího roku

"Testy jednoznačně ukázaly, že jsou dobrým nástrojem pro ředitele škol, protože umějí rozlišit, jak a jestli je uchazeč připraven na studium na střední škole, na kterou se hlásí. Kvituji také, že nikdo nekritizoval validitu testů, jako tomu bylo v minulosti u maturit, a že se osvědčily také otevřené úlohy. Nyní bude následovat široká debata nad výsledky pilotáže," uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Se zavedením povinných přijímacích zkoušek z češtiny a matematiky počítá ministerstvo školství od příštího roku. Ministr předpokládá, že se příslušná novela školského zákona stihne schválit do září. Testy ale zatím nebudou muset být jednotné, školy si budou moci vybrat i vlastní písemné práce nebo testy od soukromých společností. Budou jen muset vyhovět rámcovým předpisům pro jejich podobu, které stanoví prováděcí předpis. Minimální hranice úspěšnosti zatím zůstane jen doporučená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků