Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Zeman se vrací na Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman se v úterý vrátí z Lán na Pražský hrad, kde bude úřadovat, řekla ředitelka tiskového odboru hlavy státu Hana Burianová. Zeman si dosud léčil zraněné koleno a přijímal politiky na lánském zámku. Do středních Čech se z pražských Hradčan před více než měsícem přesunul poté, co mu lékařské konzilium kvůli zdravotnímu stavu nařídilo klid.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Horník, Právo
Prezident Zeman se vrací na Pražský hrad

Podle Burianové bude prezident úřadovat na Hradě opět od úterý. Měl by tam ve čtvrtek přijmout i předsedu ČSSD a předpokládaného budoucího premiéra Bohuslava Sobotku. Dosud za ním lídr sociální demokracie, pověřený sestavováním vlády, dojížděl do Lán.

Při zatím poslední návštěvě minulý týden Sobotka prezidenta požádal, aby apeloval na vládu v demisi, ať již nečiní žádná zásadní rozhodnutí. Zmínil například problematiku prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Premiér v demisi Jiří Rusnok se podobně jako Zeman staví za prolomení limitů, což by podle politiků mělo vyřešit problém vysoké nezaměstnanosti v regionu.

Sobotka také prezidenta seznámil se záměrem sestavit vládu do konce roku. Stejný limit si dal i na schválení státního rozpočtu pro příští rok.

Cesty zrušil

Zeman se před více než měsícem zranil, když v noci upadl na pravé koleno. Na konci listopadu ale lékařské konzilium oznámilo, že se jeho stav výrazně zlepšil. Prezident dostal menší ortézu, se kterou může chodit. Do té doby se pohyboval hlavně na vozíku. I svým zdravotním stavem Zeman podmiňoval jmenování nového premiéra. "Protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl před časem Zeman.

Související téma

Prezident Miloš Zeman předal při příležitosti státního svátku 28. října 2013 nejvyšší státní vyznamenání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu konzilium prezidentovi doporučilo, aby se do konce roku nezúčastňoval zahraničních cest. Jeho tým již plánované návštěvy cizích zemí přesunul na příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků