Hlavní obsah
Premiéři Visegrádské skupiny. Zleva premiér Slovenska Peter Pellegrini, premiér Polska Mateusz Morawiecki, premiér Česka Andrej Babiš a premiér Maďarska Viktor Orbán. Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš: Chceme v EU země západního Balkánu, postoj ke Kosovu neměníme

Premiéři zemí visegrádské čtyřky přijali deklaraci, v níž vyjadřují podporu rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání premiérů Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se zeměmi západního Balkánu to uvedl Andrej Babiš. Řekl také, že nevidí důvod, aby Česko vzalo zpět uznání Kosova.

Premiéři Visegrádské skupiny. Zleva premiér Slovenska Peter Pellegrini, premiér Polska Mateusz Morawiecki, premiér Česka Andrej Babiš a premiér Maďarska Viktor Orbán. Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš: Chceme v EU země západního Balkánu, postoj ke Kosovu neměníme

„Přijali jsme deklaraci o tom, že politika rozšíření EU je skutečně nejúčinnější nástroj podpory, stability a bezpečnosti Balkánu. Bezpečnost na Balkáně znamená bezpečnost v Evropě,” prohlásil po jednání Babiš.

Evropská unie podle něj musí Balkánu nabídnout jasnou vizi a pracovat na jejich přijetí do schengenského prostoru i do EU. Na úrovni Evropské rady je podle něj důležité hovořit o tom, proč trvá dlouho přijetí například Bulharska, Rumunska či Chorvatska do schengenského prostoru.

„Měli bychom rozlišit rozšiřování EU od rozšiřování Schengenu. Doufáme, že se podaří udržet tempo reforem a že bude možné Srbsko a Černou Horu přijmout ještě před koncem roku 2027,” dodal Babiš na oficiální tiskové konferenci po společném pražském jednání v době českého předsednictva.

„Plně podporujeme otevření rozhovorů o přijetí Albánie a Severní Makedonie. Musíme evropské partnery přesvědčit, že rozšiřování je strategickou investicí a benefity daleko převyšují negativa a obavy,” doplnil českého premiéra slovenský premiér Peter Pellegrini.

Kolem Kosova nic nového

Dotazy českých i srbských novinářů na Babiše směřovaly i ke slovům prezidenta Miloše Zemana o tom, že by Česko mělo vzít zpět uznání Kosova. Kosovský premiér v reakci na to zrušil účast na tomto setkání. Podle Babiše to ale váhu konference nesnížilo.

„Pan prezident má na Kosovo stejný názor a svůj postoj opakuje pravidelně od roku 2013. Zahraniční politika je ale v rozhodující pozici vlády. Máme pravidelná setkání a určitě to budeme probírat, ale nevidím žádný důvod, aby česká vláda měnila svou pozici,“ odpovídal Babiš.

Setkání premiérů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se uskutečnilo ve čtvrtek na Pražském hradě. Babiš s premiéry Slovenska Peterem Pellegrinim, Maďarska Viktorem Orbánem a Polska Mateuszem Morawieckým absolvoval zhruba hodinu a půl dlouhé pracovní jednání. Hlavními tématy setkání měly podle českého úřadu vlády být aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

Po pracovní schůzce se k lídrům zemí visegrádské čtyřky připojili představitelé šesti zemí západního Balkánu. Kosovo po středečních prohlášeních prezidenta Miloše Zemana o tom, že chce s českými ústavními činiteli diskutovat o možnosti odvolání uznání této země samostatným státem, odvolalo účast na vládní úrovni. Na jednání ho zastupuje chargé d'affaires velvyslanectví v Praze Arbër Vllahiu.

Za země západního Balkánu se jednání dále zúčastnili premiéři Zoran Zaev ze Severní Makedonie, Ana Brnabičová ze Srbska, Denis Zvizdic z Bosny a Hercegoviny, Edi Rama z Albánie a Duško Marković z Černé Hory.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků