Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér: Ve vládě by se mi unijní mechanismus líbil

I složité rozpočtové spory mohou skrývat zrnko legrace. Tak si před summitem EU „pohrál“ premiér Petr Nečas s chystaným mechanismem zpětného většinového hlasování.

Premiér Petr Nečas Foto: Petr Hloušek, Právo
Premiér: Ve vládě by se mi unijní mechanismus líbil

Ten má v budoucnu umožnit, aby unijní státy mohly zablokovat rozpočtové sankce, vyhlášené Evropskou komisí. Podobný krok je ovšem možný jen v případě, že pro odmítnutí sankcí bude hlasovat kvalifikovaná většina členských států EU.

„Včera jsem žertoval ve vládě, že by se mi líbilo, kdybych to přenesl do českých podmínek: že by tedy rozhodoval premiér a rozhodnutí by se stalo platným, kdyby většina neodhlasovala, že je to jinak,“ poznamenal Nečas a „zklamaně“ dodal: „Kupodivu se to většině vlády nelíbilo.“

Důvod nelibosti je celkem pochopitelný. Kdyby se totiž pravidla Unie přenesla do vlády se vším všudy, museli by odpůrci získat k odmítnutí premiérova rozhodnutí celkem tři čtvrtiny hlasů - taková je zatím rozhodovací většina v EU.

I když je zpětné většinové hlasování takto složité, varoval Nečas, aby se z něj nestal precedent. Nelze prý připustit, aby se toto rozhodování rozšířilo mimo přesně určené oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků