Hlavní obsah

Pražských netopýrů se krize s bydlením netýká, lesníci jich ubytovali dalších 900

Zatímco obyvatele metropole trápí už několik let bytová krize, netopýři si na nedostatek nových příbytků stěžovat nemohou. Zaměstnanci organizace Lesy hl. m. Prahy jim na Císařském ostrově vystavěli šest budek, které dohromady pojmou skoro 900 okřídlených savců. Netopýřími příbytky přitom už tři roky disponuje i park Stromovka. Podívejte se na video.

Pražských netopýrů se krize s bydlením netýká, lesníci jich ubytovali dalších 900

Jedna budka pojme až 150 netopýrů. Dostat je na strom přitom nebylo nic jednoduchého. „Budky jsou z dřevocementu. Jsou velmi těžké, dva chlapi je na strom dostávali,“ popsala Novinkám vedoucí ošetřovatelka Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy Zuzana Pokorná.

Těžký materiál byl vybrán hlavně pro své izolační vlastnosti. Budky totiž těmto tvorům budou sloužit po celý rok, v létě jej mohou využívat jako kolonie pro mláďata, zatímco v chladných měsících zde zimují.

Na Císařském ostrově visí vysoko nad zemí šest takovýchto obydlí pro létající savce.

Foto: Novinky

Výstavba příbytků pro tolik netopýrů může někoho překvapit. Zvláště, když podobné budky už tři roky stojí i v blízkém parku Stromovka, kde je obývá několik set netopýrů. Praha je na ně totiž bohatá, z třiceti druhů, které v Česku žijí, jich jen v hlavním městě můžeme najít sedmnáct. Probíhá také každoroční monitoring netopýrů, který zaštiťuje Česká společnost na ochranu netopýrů. Jejich výsledky ukazují, že jich je hodně a jsou ve stromech.

„Je to tím, že jsou tady pro ně vhodné podmínky. Mimo jiné jsou to třeba staré doupné stromy, kde také zimují, což je například i ve Stromovce,“ zmínila Pokorná. Mnoho dalších netopýrů pak přebývá i v domech či různých štěrbinách.

Náhradní bydlení

Příbytky na Císařském ostrově mají nahradit staré stromy, které byly pokáceny při stavbě nové linky Ústřední čistírny odpadních vod. Netopýři najednou ztratili přirozené prostředí pro zimní spánek. „Bylo jasné, že je potřeba jim ty pokácené stromy nahradit, aby měli kde spát v zimě,“ uvedla.

Pražané budou moci netopýry zahlédnout spíš až v létě, a to i za světla. Například netopýři rezaví dle Pokorné vylétají ze svých hnízd už za soumraku.

Doufá, že se jich lidé nebudou bát. „Když je člověk vidí z blízka, tak uvidí, že to jsou hezká a sympatická zvířata,“ dodala s úsměvem Pokorná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků