Hlavní obsah
Před magistrátem se manifestovalo i v minulosti Foto: Lukáš Táborský, Právo

Pražský magistrát se obrní, v úterý ho oblehnou demonstranti proti koalici

Pražský magistrát se připravuje na úterní jednání zastupitelstva, na němž by měl být zvolen pražský primátor. Vzhledem k ohlášenému protestu budou jednání doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření ze strany strážníků i policie. Informoval o tom mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Podle lídra ODS Bohuslava Svobody demonstrace brání realizaci opatření, po nichž volají.

Před magistrátem se manifestovalo i v minulosti Foto: Lukáš Táborský, Právo
Pražský magistrát se obrní, v úterý ho oblehnou demonstranti proti koalici

Účast na akci již na Facebooku avizovalo na 4 000 lidí, kteří nesouhlasí s vytvořením koalice ODS a ČSSD.

Podle Wolfa budou ostrahu zajišťovat jak městští strážníci, tak Policie ČR. "Kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená, všichni se tam nevejdou," uvedl Wolf. Mluvčí proto lidem doporučuje, aby jednání ustavujícího zastupitelstva sledovali raději prostřednictvím on-line přenosu na internetových stránkách magistrátu.

Jeden z organizátorů demonstrace Petr Mančal uvedl, že kvůli rannímu termínu a všednímu dnu před magistrát patrně přijdou zejména studenti. Dodal, že iniciátoři počítají i s tím, že nebudou do sálu vpuštěni. "Zvážíme, jaké kroky můžeme učinit, abychom mohli do toho sálu proniknout," poznamenal.

Na začátku jednání chtějí organizátoři předat zastupitelům petici, která je žádá, aby koalici nepodpořili. Na internetu se k ní dosud přihlásilo téměř 15 000 lidí, mezi nimi i řada známých osobností. [celá zpráva]

Na defenestraci snad nedojde, věří organizátoři

Iniciátor petice Václav Němec novinářům na tiskové konferenci řekl, že cílem petice není podpora nějaké strany. Sepsána prý byla kvůli principům, které byly porušeny. Za problém nepovažuje vznik samotné koalice, ale její "prehistorii" a kontext k minulosti vládnutí v Praze.

"Nám se zdá, že to, co se dělo na magistrátu za vlády ODS a už předtím za velké koalice, už v něčem překračuje meze, co lze tolerovat," řekl Němec s odkazem na špatnou pověst vedení hlavního města.

"Doufám, že to nebude muset dojít tak daleko, že by probíhaly nějaké defenestrace," mírnil jeho slova Mančal.

Bráníte změnám, vzkázal Svoboda

Na výzvy k protestům opět reagoval kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda prostřednictvím svého tiskového mluvčího Marka Hanče.

„Bez ohledu na zprávy z druhé ruky jsem příkladem změny ve stylu politiky ODS a chci být také iniciátorem změn, po kterých sami autoři různých výzev a uličních protestů volají. Svým přístupem však sami realizaci tohoto programu brání,“ vzkázal po svém mluvčím Svoboda.

Hanč mimo jiné zopakoval, že modrooranžová koalice je standardním politickým řešením.

Svoboda je jako šachista, který nehraje fér

Organizátoři nesouhlasí již s dřívější argumentací budoucího primátora Bohuslava Svobody (ODS), který koalici vehementně hájí. "Pan Svoboda je jako šachista, který před utkáním nechal připravit soupeře o několik figurek a ještě má tu drzost tvrdit, že to bylo fér. S takovým člověkem bych šachy hrát nechtěl,“ uvedl jeden z organizátorů Marek Jehlička. [celá zpráva]

Demonstrace proti koalici ODS a ČSSD na Václavském náměstí

Foto: Milan Malíček, Právo

Organizátory podpořila například režisérka Olga Sommerová. "Dvacet let stačilo, když bylo ticho po pěšině," poznamenala k demonstraci.

Proti koalici Pražané demonstrovali již 17. listopadu. [celá zpráva]

O sporných rozhodnutích, k nimž v Praze v poslední době došlo nebo se teprve chystají, informuje například webová stránka praguewatch.cz. Dosud zde bylo publikováno kolem 70 článků týkajících se kontroverzních témat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků