Hlavní obsah
Ve stávajících automatech se dá platit pouze mincemi. Foto: Petr Hloušek, Právo

Pražský dopravní podnik vypsal zakázku na jízdenky za 200 miliónů

Pražský dopravní podnik (DPP) ve středu vypsal nadlimitní zakázku na dodávku jízdenek za 205,7 miliónu korun. S vítězem tendru podepíše rámcovou smlouvu na 48 měsíců. Jízdenky podniku dříve dodávala firma Neograph, smlouvu ale provázela podezření, že část peněz za jízdenky putuje na Britské Panenské ostrovy.

Ve stávajících automatech se dá platit pouze mincemi. Foto: Petr Hloušek, Právo
Pražský dopravní podnik vypsal zakázku na jízdenky za 200 miliónů

Ze zadávací dokumentace k tendru vyplývá, že dodavatel zajistí papírové jízdní doklady, papírové průkazky, doklady o zaplacení přirážky, pokutové bloky a kazety do označovačů. Jízdenky musí obsahovat ochranné prvky proti padělání, stojí v textu zveřejněném na webu magistrátu.

Za tisk jízdenek podnik dříve platil desítky miliónů korun. Kontrakt mezi společností Neograph a DPP měla Neographu zprostředkovat firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Za tuto službu odváděla Neograph firmě Cokeville 17 haléřů z každé jízdenky. Sám dodavatel přiznával, že výroba jízdenek byla předražená. Dopravní podnik se na konci roku 2011 s Neographem dohodl na ukončení smlouvy. V kauze padlo několik trestních oznámení.

Kontrakty byly často nevýhodné

Podnik se vyrovnává s řadou dalších sporných zakázek z minulosti. Loni pro pražský magistrát vypracoval advokát Václav Láska analýzu řady problematických smluv podniku. Prověrka podle Lásky ukázala velkou nevýhodnost kontraktů se škodou v řádu stamiliónů korun. Jde třeba o nákup tramvají a autobusů, prodej jízdenek ve vestibulech metra, SMS jízdenky a kontrakt na obrazovky v metru. Některé ze smluv už podnik vypověděl, u jiných se pokouší vyjednat změnu podmínek.

Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městskou firmou. Má přes 10 000 zaměstnanců a ročně přepraví asi miliardu cestujících. Loni se podle předběžné účetní uzávěrky propadl do ztráty 396 miliónů korun. O rok dříve podnik vykázal zisk 990 miliónů Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků