Hlavní obsah
Studentské lavice na Ústecku letos prořídnou Foto: Redakce Novinky.cz

Praze v pondělí kvůli tramvajákům hrozí dopravní kolaps

Nespokojení pražští tramvajáci se na čtvrtečním jednání odborových organizací s vedením pražského dopravního podniku neshodli a schůzka tak skončila bez úspěchu. Hrozba pondělní půldenní stávky tak stále trvá. Praze tak podle odborníků hrozí dopravní kolaps.

Studentské lavice na Ústecku letos prořídnou Foto: Redakce Novinky.cz
Praze v pondělí kvůli tramvajákům hrozí dopravní kolaps

"Vyhlášení stávky zatím trvá," řekl po jednání s vedením podniku ČTK předseda Federace řidičů tramvají Antonín Dub. Požaduje, aby s federací jednali o srovnání mezd zástupci hlavního města. "Pokud nás někdo z města, kompetentní tyto věci rozhodnout, nevyzve do nedělního večera k jednání, 6. ledna nevyjede jediná tramvaj," uvedl Dub. Jmenoval radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS), primátora náměstka Petra Hulinského (ČSSD) a primátora Pavla Béma (ODS).

Dopravní katastrofa

Vyhlášení půldenní výstražné stávky řidičů tramvají považuje předseda Odborového svazu pracovníků dopravy silničního hospodářství a autoopravárenství Jan Rejský za legitimní a oprávněný krok. Odborníci však hrozí, že stávka bude pro pražskou hromadnou dopravu znamenat katastrofu. Podle Jana Adámka z Ústavu dopravního inženýrství by stávka vyvolala dopravní kolaps. Tramvaje denně přepraví 1,06 miliónu cestujících. Tento počet platil v době, kdy plně fungovalo metro. V současnosti je nápor na tramvajovou dopravu ještě vyšší.

Proč stávka?

Stávka by měla být ukončena v poledne 6. ledna. Řidičům tramvají vadí, že nejsou odměňování stejně jako řidiči autobusů. Požadují proto, aby vedení Dopravního podniku od 1. ledna letošního roku srovnalo jejich platové tarify s řidiči autobusů a zároveň všem řidičům tramvají vyplatilo rozdíl v platech zpětně k 1. červenci roku loňského. Federace připravovala protestní akce již na začátek loňského září. Srpnové povodně ale jejich záměr překazily. "Federace nechtěla zneužívat katastrofální dopravní situace v Praze, a proto protesty odložila," napsali její představitelé v prohlášení, které poskytli ČTK.

Nespokojenost s odměnami

Řidiči tramvají se přitom na konci listopadu za nasazení při povodních, stejně jako řidiči autobusů a manuálních pracovníků odštěpných závodů, dočkali mimořádné odměny. "Celková suma vyplacených odměn by měla činit přibližně devět miliónů korun," sdělila tehdy mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová s tím, že odměny se týkají asi 4300 lidí. Jeden zaměstnanec tak v průměru dostane 2093 korun hrubého. Ani s tím však nebyli spokojeni. "Dělá to tak 1500 čistého, to je normální sváteční šichta. Prostě výsměch," reagoval tehdy šéf Federace řidičů tramvají Antonín Dub.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků