Hlavní obsah
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Praze se nepodařilo prosadit Evropu bez bariér, připustil Nečas

Rakousko a Německo se podle všeho nevzdají ochranářských opatření a neotevřou pracovní trhy pro české zaměstnance. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tak na pondělním bruselském setkání s resortními kolegy z Evropské unie připustil, že se české vládě nepodaří bezezbytku naplnit jedno z hlavních hesel jejího předsednictví, kterým je "Evropa bez bariér".

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Praze se nepodařilo prosadit Evropu bez bariér, připustil Nečas

"Realistický postoj je takový, že žádný zvrat nelze očekávat," řekl Nečas na jednání v Bruselu. Češi kvůli podmínkám vyjednaným při vstupu do Unie v roce 2004 nemohou doposud volně pracovat v Německu, Rakousku, Dánsku a Belgii.

Zatímco Belgie s Dánskem zřejmě od 1. května překážky zruší, tak z Německa a Rakouska zaznělo, že budou chtít využít možnost omezení i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU pro Čechy a další nováčky musejí padnout.

Evropská komise považuje omezení za zbytečná

Eurokomisař Vladimír Špidla před časem představil analýzu, která dokazovala, že dopady rozšíření Unie na pracovní trh jsou vesměs pozitivní a není proto důvod překážky prodlužovat.

"Na základě naší analýzy vybízím členské státy, aby co nejdříve zrušily omezení," řekl tehdy Špidla, pod něhož v komisi spadají sociální věci a zaměstnanost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků