Hlavní obsah

Pravicoví extremisté se snaží infiltrovat do armády

Stále více pravicových extremistů se loni snažilo proniknout do řad české armády. Vyplývá to z informací Vojenského zpravodajství. Konkrétní počty odhalených pravicových extremistů však zveřejněný materiál neobsahuje.

Pravicoví extremisté se snaží infiltrovat do armády

Oproti tomu levicoví extremisté mají dle vojenských zpravodajců vesměs "odtažitý postoj k většině otázek spojených s resortem obrany, službě v ozbrojených silách se vyhýbají a do vztahů s příslušníky resortu obrany prakticky nevstupují".

Informace pocházejí z výroční zprávy za loňský rok, kterou Vojenské zpravodajství zveřejnilo na internetu. Podle materiálu byla hlavní pozornost zpravodajců v této oblasti zaměřena na přijímací proces nových vojáků a na extremistické projevy těch, kteří už v armádě pracují.

"Relevantní informace byly v odůvodněných případech předávány oprávněným adresátům," uvedli zpravodajci ve zprávě.

Noví vojáci budou podepisovat čestné prohlášení

Již letos na jaře armáda oznámila, že odhalila ve svých řadách 13 pravicových extremistů. Armáda na dotyčné vojáky vyvíjela tlak, aby řady vojska opustili. Snížila jim proto plat a zabránila jim v přístupu ke zbraním. Vojáci se také neúčastnili výcviku.

Část podezřelých tehdy armádu opustila, u části z nich se nepodařilo prokázat napojení na pravicové extremisty a proto byli po skončení vyšetřování zařazeni zpět na původní místa.

Armáda již dříve uvedla, že noví vojáci budou muset před vstupem do armády podepisovat čestné prohlášení. V prohlášení by noví vojáci měli mimo jiné dát najevo, že nepodporují hnutí, která směřují k potlačování práv a svobod člověka anebo hlásají národnostní a rasovou zášť.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků