Hlavní obsah

Praha sobě: Převod Džbánu byl v režii ODS. Prošetřit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Uskupení Praha sobě, které spoluvládne hlavnímu městu, žádá, aby se prošetřil prodej pozemků kolem vodní nádrže Džbán. V roce 2012 ho v dražbě ministerstva financí získala soukromá společnost s vazbami na ODS.

Foto: archiv portálu hl. města Prahy

Pražské koupaliště Džbán

Článek

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský v úterý upozornil, že se prodej Džbánu neřídil memorandem o převodu majetku státu na město, které podepsali tehdejší náměstek ministra Zdeněk Zajíček a pražská radní Alexandra Udženija, primátorem byl Bohuslav Svoboda (všichni ODS).

„Dva čelní představitelé ODS se měli postarat, aby Praha získala maximum majetku z likvidovaných státních podniků na svém území. Namísto toho nechali jedny z nejcennějších pozemků prodat firmě svých spolustraníků v daňovém ráji. To je naprosto skandální,“ řekl Čižinský.

Kauza koupaliště Džbán: Vlastník chce jednat, ale také změnit územní plán

Domácí

U jiných pozemků pražských státních podniků se pozemky městu převáděly zdarma. Jen u Džbánu se konala dražba, a to s jediným zájemcem, firmou Molepo, mezi jejímiž konečnými vlastníky je nyní pražský politik ODS Vladimír Schmalz, tehdejší šéf magistrátního výboru územního rozvoje.

Nemá podklady

Praha sobě podle Čižinského ve čtvrtek zastupitelům navrhne, aby se po deseti letech od dražby prošetřilo, „proč byly koupaliště Džbán a cenné pozemky kolem něj vyjmuty ze schématu bezúplatného převodu mezi státem a městem“. Prošetřit se mají také likvidace podniků Pražské vodárny, Lesy hl. m. Prahy a Státní statek, které měl na starost stejný likvidátor Jiří Kunt jako Džbán, spadající pod podnik Pražská kanalizace a vodní toky.

Někdejší radní Udženija, která nyní vede kontrolní výbor městského zastupitelstva, postrádá podklady o nestandardním prodeji pozemků. A to i při jednání výboru o internetové petici Nechte Šárku dýchat s asi 11,5 tisíce podpisů, kterou ke Džbánu spustili zelení z Prahy 6. „Vyzvali jsme petenty a na minulém zastupitelstvu i pana Čižinského, aby předložili relevantní dokumenty, což do dneška neučinili,“ řekla v úterý Českému rozhlasu Udženija. Je otevřena šetření, jak likvidátor Kunt řešil prodej pozemků.

Pražští radní proti zastavění Džbánu

Domácí

Kauzu Džbán oživilo počátkem roku oznámení společnosti Molepo, že oblíbené koupaliště zůstane zavřené kvůli havarijnímu stavu. Zároveň se firma dožadovala možnosti poblíž Džbánu stavět, což vzbudilo rozhořčené reakce. Podnět ke změně územního plánu v přírodním parku Šárka – Lysolaje na stavební parcely zamítli v pondělí radní, potvrdit to mají ve čtvrtek zastupitelé.

Udženija souhlasí s názorem Čižinského, že nejlepší by bylo získat pozemky u Džbánu do vlastnictví města. Podle Čižinského by se pozemky měly vykupovat za původní cenu asi 150 korun za metr čtvereční. Společnost Molepo v roce 2012 získala asi 180 tisíc metrů čtverečních za zhruba 53 milionů korun.

„Podařilo se nám prokázat, že proces měli pod kontrolou politici ODS, koupil to poli­tik ODS, a myslím, že by se ODS měla snažit, aby Praha získala pozemky zpět,“ dodal Čižinský.

Reklama

Výběr článků

Načítám