Hlavní obsah
Zdena Mašínová starší Foto: ČTK

Praha otočila a chce s Mašínovou jednat o exhumaci ostatků její matky

Hlavní město změnilo názor a hodlá jednat se Zdenou Mašínovou, která požádala o exhumaci ostatků své matky Zdeny z hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově. Předseda TOP 09 a pražský zastupitel Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil uvedl, že bude chtít s Mašínovu hovořit mimo jiné o tom, zda zná přesné místo uložení ostatků.

Zdena Mašínová starší Foto: ČTK
Praha otočila a chce s Mašínovou jednat o exhumaci ostatků její matky

„Dohodli jsme se s paní radní (Milenou) Johnovou (Praha Sobě), že to budeme řešit a pozveme paní Mašínovou ke společnému jednání a probereme detaily,” řekl Pospíšil.

Chtějí jednat například o tom, kde přesně ostatky jsou. Zjišťovat se bude také, kolik ostatků je v dané šachtě uloženo a kolika z nich by se případná exhumace ostatků Zdeny Mašínové starší dotkla.

„Otázkou je, jak velký by to byl zásah. Musíme nejdříve zjistit konkrétní fakta, pak teprve lze přijmout další rozhodnutí. Teď se obrátíme na paní Mašínovou a začneme jednat,” řekl Pospíšil.

V pátek ČTK informovala, že pražský magistrát nevyhověl žádosti o exhumaci s tím, že není možná bez prověření možností, jak by proces probíhal.

Zdena Mašínová u Ústavního soudu

Foto: Petr Kozelka, Právo

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela. Pohřbena byla do hromadného hrobu v Praze-Ďáblicích.

Práce pro forenzní specialisty

Ministerstvo obrany udělilo minulý týden Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

Zdena Mašínová v současnosti rovněž usiluje o důstojnou obnovu rodinného statku v Lošanech, který po letech peripetií získala v rámci dědického řízení po svém otci.

V listopadu 2014 byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, kterého umučili komunisti. Fakt, že skutečně jde o Toufarovy pozůstatky, potvrdili forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů. V následujícím roce byly ostatky uloženy na hřbitově v Číhošti, kde Toufar působil. Z hlediska archeologie šlo podle expertů o první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků