Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Praha odsouhlasila snížení počtu heren a zákaz reklamy na hazard

Pražští zastupitelé ve čtvrtek po dlouhé diskusi schválili spornou novelu vyhlášky týkající se regulace hazardu. Podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) se tak v ulicích sníží počet heren na polovinu. Z restaurací zmizí hrací automaty. Zakázána bude reklama na hazard. Praha úbytkem herních míst ročně přijde o stovky miliónů korun.

Foto: Milan Malíček, Právo
Praha odsouhlasila snížení počtu heren a zákaz reklamy na hazard

Novela si vysloužila kritiku. Na čtvrtečním zasedání vyvolala bouřlivé reakce. Strana zelených v petici neúspěšně navrhovala nulovou toleranci.

Kromě snížení počtu míst z původních 650 na 317 počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách. Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou. Z provozoven navíc zmizí neonové poutače a barevné reklamní tabule lákající gamblery do heren. To Manhart považuje za "revoluční" změnu.

Město přijde o stovky miliónů

Omezení hazardu se projeví na objemu peněz, které jdou do pokladny hlavního města a potažmo i městských částí. Ty si každý rok rozdělují desítky miliónů korun. Do rozpočtu přibude podle Manharta v příštím roce jen polovina původní sumy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 miliónů korun, v příštím roce bude propad o 350 až 400 miliónů, odhaduje Manhart.

Nejhlasitějšími kritiky jsou zástupci Strany zelených. "Tento postup je zcela nefunkční, na celkový počet automatů a gamblerů nemá žádný vliv," řekl předseda pražských zelených Petr Štěpánek. Do zbylých stovek heren a kasin se totiž podle něj vejde několik tisíc automatů a rulet. Z úst kritiků z řad veřejnosti zazněly i další výtky. Vadí jim mimo jiné to, že novela přenáší odpovědnost na městské části a údajně tak otvírá prostor korupci. K nulové toleranci se většina radnic nehlásí. Podle kritiků navíc zůstaly někde herny v blízkosti škol a zdravotnických zařízení a přinášejí s sebou kriminalitu.

Manhart ale tvrdí, že Praha nastavila obecná pravidla, další rozhodnutí už jsou na samotných radnicích. "Systém je vyvážený, městské části v něm mají určitou autonomii, ovšem omezenou jasnými pravidly," řekl. "Odborná komise po dlouhé diskusi dospěla k závěru, že by stanovení přesné vzdálenosti od školských a zdravotnických zařízení nebylo úplně šťastné," doplnil. I o tom mají rozhodnout městské části.

Radnice si navíc trvale stěžují na údajně nespravedlivý systém přerozdělování peněz. Výtka, že Praha dostatečně nemotivuje radnice k omezení hazardu, zazněla dnes i od řečníků. "Jakmile bude schválena novela, Praha bude muset iniciovat diskusi ohledně přerozdělení peněz z hazardu jednotlivým městským částem," připustil ještě před hlasováním Manhart.

Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků