Hlavní obsah
Ústřední čistírna odpadních vod v Praze Foto: Novinky

Praha nemá nárok na miliardovou unijní dotaci na čističku

Praha nezíská několikamiliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na čtvrtečním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat. Řekl to radní Radek Lohynský.

Ústřední čistírna odpadních vod v Praze Foto: Novinky
Praha nemá nárok na miliardovou unijní dotaci na čističku

Problémem je především to, že má Praha příliš dlouhou smlouvu s vodohospodářskou společností. Bez zkrácení smlouvy by žádost o dotaci nemohla vůbec odejít do Bruselu.

"Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů. Problém provozní smlouvy byl po celou dobu projektu identifikovaným problémem," uvedl Lohynský.

Tušili jsme to, přiznal primátor

"Potvrdila se obava, kterou jsme čím dál tím intenzivněji vnímali, ale snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Dnes známe realitu, které se všichni báli, ale nikdo ji nechtěl vyslovit a pojmenovat jako první," řekl k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj je potřeba nyní začít chystat jiné řešení.

Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny přesáhnou 11 miliard korun. Praha usilovala o to, aby z operačního programu Životní prostředí dostala až 5,9 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků