Hlavní obsah
Plánovaná trasa Pražského okruhu Foto: Mapy.cz, Novinky

Praha nebude řešit alternativní trasu okruhu

Praha nebude řešit alternativní trasu Pražského okruhu. Jedinou prosazovanou variantou bude jižní trasa, konstatovala pracovní skupina, kterou k Pražskému okruhu zřídili náměstci primátora pro územní rozvoj a územní plán Petr Hlaváček a dopravu Adam Scheinherr. Delší severní varianta by byla mnohem nákladnější a zabrala by násobně větší plochu určenou pro bydlení a výstavbu.

Plánovaná trasa Pražského okruhu Foto: Mapy.cz, Novinky
Praha nebude řešit alternativní trasu okruhu

Byl jsem otevřený posoudit alternativní trasu okruhu, ale ta je jednoznačně nereálná. Další posuzování, které by stálo stovky tisíc korun, nemá smysl. Je třeba se řídit fakty,“ řekl Hlaváček k verdiktu pracovní skupiny.

Výčet problémů, které by přineslo jiné trasování okruhu je značný. „Alternativní varianta by zabrala více než desetinásobek plochy, která se v současné době buď už využívá k bydlení, nebo se s výstavbou počítá. Regionální řešení by také pohltilo o polovinu více zemědělského půdního fondu včetně vysoce bonitní zemědělské půdy, v neposlední řadě s alternativní variantou trasy vůbec nepočítá 41 obcí na svém území a především je záměr v nesouladu se Zásadami územního rozvoje,” konstatovala Praha.

Alternativní trasa okruhu

Foto: Institut plánování a rozvoje

Problematiku okruhu přiblížil právník Pavel Uhl. „Základní varianta okruhu se začala připravovat v roce 1995. Teprve letos, tedy po 24 letech je vypořádána většina stížnosti a jsou účinná nutná opatření, aby se mohla stavba skutečně rozběhnout,” připomněl.

Náměstek Scheinherr doplnil, že příprava nové alternativní trasy by vše posunula o dalších dvacet let.

Podle plánů by měl mít okruh přes 80 kilometrů, přičemž funguje jeho jižní a západní část.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků