Hlavní obsah
Den otevřených dveří ve stanici Veleslavín Foto: Milan Malíček, Právo

Praha napravuje mistrovský kousek dopravního podniku, na Veleslavíně chce eskalátor

Hlavní město chce ve stanici Veleslavín, která bude v pondělí otevřena spolu s novým úsekem metra linky A, nechat dodatečně vybudovat eskalátor z vestibulu. Ze stanice budou odjíždět autobusy na letiště a absenci eskalátoru budou zatím cestujícím s rozměrnými a těžkými zavazadly kompenzovat portýři.

Den otevřených dveří ve stanici Veleslavín Foto: Milan Malíček, Právo
Praha napravuje mistrovský kousek dopravního podniku, na Veleslavíně chce eskalátor

Chybějící eskalátor z vestibulu k autobusovému terminálu chce město nechat vybudovat dodatečně. Důvodem jeho absence byla prý snaha o co nejnižší náklady na stavbu při výběrovém řízení v roce 2009.

„Veleslavín bude klíčovou stanicí pro spojení s letištěm. Je tak logické, že zde bude velký pohyb lidí s těžkými zavazadly. Budeme urychleně hledat nejlepší řešení současného nevyhovujícího stavu,“ řekl náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Portýři nejsou řešením

Lidem budou zdarma pomáhat portýři, které bude platit Český Aeroholding coby majitel letiště. Měsíčně jej tato služba vyjde na několik desítek tisíc korun. Podle Dolínka jde však pouze o dočasné řešení.

„Od Českého Aeroholdingu je to hezké gesto, ale rozhodně to nelze považovat za dlouhodobé řešení, pokud bychom se tedy nerozhodli obohatit Prahu o další turistickou atrakci. Jsem však přesvědčen, že jak turisté, tak především Pražané ocení spíše eskalátor, dopravník na zavazadla případně jiné praktické řešení,“ vysvětlil Dolínek.

Magistrát nyní musí ověřit, zda by takovouto změnu nemusela schvalovat Evropská unie, která na stavbu prodlouženého úseku metra poskytla několikamiliardovou dotaci.

„Podle prvních informací, které jsem dostal, by se jednalo o úpravy již dokončeného projektu, a k těm povolení nepotřebujeme. Proto jsem již zadal pokyn příslušným odborům magistrátu, aby vypracovaly návrh, jakým způsobem se co nejrychleji a nejlevněji dobrat k cíli,“ uzavřel náměstek Dolínek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků