Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Praha dostala pokutu za pravidla pro parkování hybridů

Praha dostala od antimonopolního úřadu téměř milionovou pokutu za nastavení podmínek, na jejichž základě zvýhodnila parkování aut s hybridním pohonem. O nepravomocném rozhodnutí, proti němuž lze podat rozklad, ve čtvrtek informoval mluvčí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Praha dostala pokutu za pravidla pro parkování hybridů

Pokutu ve výši 984 000 korun město dostalo za to, že od 17. dubna 2018 do 30. dubna 2019 zvýhodnilo při parkování majitele hybridů, které měly výkon spalovacího motoru do 135 kW.

Zejména podnikatelé mohli snížit své podnikatelské náklady proti konkurenci využívající hybrid s výkonnějším spalovacím motorem v řádu desítek tisíc korun.

Úřad sice uznal, že „zvýhodnění vozidel s hybridním pohonem bylo motivováno legitimní snahou hlavního města Prahy omezovat negativní vliv emisí z dopravy na kvalitu ovzduší”, ale zároveň konstatoval, že nastavená hranice 135 kW nebyla zvolena na základě objektivních kritérií.

Výkon instalovaného spalovacího motoru totiž není spolehlivým ukazatelem hodnoty emisí hybridního vozidla, což podle úřadu shledalo i vedení města, když v průběhu roku 2019 změnilo výkonové kritérium za limit hodnoty emisí COve výši 50 g/km, který vychází ze zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Majitelé hybridů splňujících toto kritérium mají nárok na zlevněné parkování za 100 korun ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků