Hlavní obsah
Smetanovo nábřeží v Praze Foto: Mapy.cz

Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem

Vedení hlavního města se rozhodlo omezit průjezd Malou Stranou a Starým Městem pro nerezidenty. Dodržování chce kontrolovat pomocí kamer, které by monitorovaly registrační značky aut. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) si od toho slibuje zlepšení dopravní situace v centru Prahy.

Smetanovo nábřeží v Praze Foto: Mapy.cz
Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem

„Chceme si posvítit na dopravu, která nemá v centru cíl své cesty a jen si tudy zkracuje cestu,“ sdělil Novinkám Scheinherr ke koncepci, kterou v pátek schválila městská rada.

Oblastí by mohli bez problémů projet jen rezidenti městských částí Praha 1, 2 a 5. „Ostatní Pražané, kteří budou potřebovat zajet do centra 'na otočku' nebo na návštěvu, budou mít stále tuto možnost, jen by museli odjet stejnou cestou, jakou přijeli,“ doplnil.

Vedení města by chtělo vjezd aut omezit s pomocí kamer, které by monitorovaly registrační značky. Takové již jsou na Malostranském a Křižovnickém náměstí.

Nový dopravní režim by podle Scheinherra mohl začít fungovat už na podzim, kdy začnou stavební práce na zastávkách Karlovy lázně a Národní divadlo.

Nacher: Chybí nám alternativní trasy

Opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO) připustil, že rozumím návrhům úprav na odlehčení centra z dlouhodobého hlediska. Kritizuje ale načasování změn. Nejprve je podle něj nutné, aby se posunulo budování alternativních tras.

„Mám pocit, že takhle koalice žije monotematicky jenom různým omezováním, blokováním a znepříjemňováním dopravy pro automobilisty, ale vypadává z toho priorita, kterou je dokončení vnitřního okruhu,“ řekl Novinkám.

Ze záměru plyne, že by se opatření mohlo dotknout například cestujících z Letné, Holešovic či Karlína na Smíchov. Nacher upozornil, že utrpí také obyvatelé vzdálenější míst dotčených městských částí.

„Doprava se chová jako voda - když ucpete jednu cestu, přesune se vám někam jinam,“ dodal.

S omezením průjezdu centrem nepřichází město poprvé. Zkušebně ho provedlo v souvislosti s opravami na konci roku 2019. I tehdy sklidilo kritiku ze strany opozice.

Magistrát se hájil tím, že se tím urychlila doprava a loni zakázal levé odbočení z mostu Legií na Smetanovo nábřeží. Zároveň povolil na místě přilehlým restauracím vybudovat předzahrádky.

Obyvatelé ulice Divadelní a Karolíny Světlé, přes kterou lidé uzavírku objíždí, si však dodnes stěžují na zvýšení provozu v jejich ulicí.

Scheinherr podotkl, že by díky omezení provozu na mostu Legií mohlo v budoucnu proudit méně aut také v těchto ulicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků