Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Pozůstalí po oběti heparinového vraha peníze nedostanou

Havlíčkobrodská nemocnice nemusí zaplatit 8,8 miliónu korun, které po ní jako odškodnění požadovali pozůstalí jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Pozůstalí po oběti heparinového vraha peníze nedostanou

Žalobu na zdravotnické zařízení podala pětice pozůstalých. Právní zástupci žalobců tvrdili, že nemocnice mohla při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení smrti pacienta předejít. V doplnění žaloby právní zástupci například tvrdili, že nemocnice po zjištění hematomu u pacienta měla zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice však výhrady odmítala.

"Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost a z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází ke zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření," řekl soudce Jan Fifka.

Soud rovněž uložil žalobcům uhradit náklady řízení – konkrétní částku soud určí až v písemném vyhodnocení rozsudku.

Soudy odmítly i další žaloby

Již v roce 2011 soud zamítl žalobu muže, který po nemocnici požadoval milión korun kvůli tomu, že v ní v roce 2006 zemřela jeho šestapadesátiletá manželka. Soudkyně tehdy rozhodnutí zdůvodnila tím, že Zelenka sice pacientce na oddělení ARO třikrát podal heparin bez ordinace lékařem, ale ani v trestním řízení se nepodařilo prokázat, že její smrt nastala působením tohoto léku.

Žena byla sice na počátku vyšetřování na seznamu Zelenkových obětí, ale trestní senát v únoru 2008 rozhodl, že v jejím případě o dokonanou vraždu nešlo.

Na podzim roku 2012 pak Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí s tím, že nemocnice nenese za činy bývalého zaměstnance odpovědnost.

Odsouzen na doživotí

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev, někteří vykrváceli a soud mu za to uložil doživotní trest.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků