Hlavní obsah
Na předváděcí akce nejvíce doplácejí senioři. Foto: Profimedia.cz

Pozor na předváděcí akce: zboží většinou nelze reklamovat

Zboží nakoupené na předváděcích akcích lidé často nemohou reklamovat nebo vrátit, protože nelze dohledat sídlo firmy. Vyplývá to ze zjištění Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Na předváděcí akce nejvíce doplácejí senioři. Foto: Profimedia.cz
Pozor na předváděcí akce: zboží většinou nelze reklamovat

Sdružení zahájilo rozsáhlou kampaň, která má pomoci zejména starším lidem. Ti jsou totiž hlavními zákazníky na předváděcích akcích, kde kupují zpravidla předražené zboží s pochybnou kvalitou.

"V případě nákupu v kulturním domě kupujícímu nezbývá než věřit, že na smlouvě uvedená adresa je pravdivá. Je sice pravda, že taková adresa by z pohledu českého právního řádu měla být pravdivou a skutečnou, ale v praxi tomu tak nebývá," řekl právník SOS Miroslav Huml.

Jako příklad zmínil společnost z Mělníka, která se na předváděcí akce specializuje. "Z Mělníka se přesunula do obce Hoštka v okrese Litoměřice, kde si jako provozovnu zvolila na adrese Labské Vinice 9E dřevěnou boudu, primárně sloužící patrně k uskladnění nářadí," podotkl Huml, podle kterého na takovou adresu lze jen s velkými obtížemi doručit písemnosti.

"Z tohoto důvodu se pro spotřebitele stává touto cestou prakticky nemožné odstoupit ve lhůtě 14 dnů od kupní smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání. Stejně tak nemožné je domoci se reklamace," upozornil Huml.

Nádobí za 30 tisíc

Reklamace se podle něj nedomůžou ani klienti další společnosti, která lidem prodávala domácí spotřebiče a nádobí za cenu až bezmála 30 tisíc korun.

"Přestože tato společnost v posledních měsících přijímala korespondenci a dokonce si čas od času nechala i poškozené zboží zaslat, tak dle vyjádření některých našich klientů již opravené zboží nevrátila a veškeré dopisy s výzvou na vydání bezdůvodného obohacení ignorovala," uvedl Huml.

Firma v létě změnila majitele a podle Humla asi skončí v úpadku či likvidaci, na což doplatí stovky jejích zákazníků, kteří chtějí odstoupit od kupní smlouvy a vrátit peníze.

Podobná situace je také u některých prodejců, kteří lidem nabízejí zboží v přední části supermarketů. Problémy byly například s jednou plzeňskou firmou, která v supermarketech prodávala masážní křesla.

"Na jejich plzeňské adrese dopisy taktéž nikdo nepřebírá," dodal Huml, podle kterého zákazníci této firmy nemají šanci zboží reklamovat.

Nadějí datové schránky

Naději nespokojených zákazníkům dávají datové schránky, které si musí zřídit každý podnikatel. Pokud do 30 dnů není reklamace vyřízena, lze postupovat jako by šlo o vadu neodstranitelnou a kupující má právo odstoupit od smlouvy.

"Takovéto odstoupení je jednostranným právním úkonem a prodávající musí v přiměřené lhůtě, kterou bych doporučil stanovit maximálně na 30 dnů, vydat bezdůvodné obohacení," upozornil Huml.

Česká obchodní inspekce loni našla závady na polovině kontrolovaných předváděcích akcí. Prodejci často klamali zákazníky a používali agresivní obchodní praktiky, pomocí nichž jim vnucovali mnohdy předražené výrobky.

Zmatení důchodci podepíší všechno 

Obchodní zástupci dokážou seniory snadno poplést. Zmatení starší lidé pak třeba podepíšou smlouvu, podle níž prodejce požádali, aby je navštívili doma. Pak nemohou smlouvu zrušit do 14 dnů, jak je obvyklé, a musí si koupit výrobek za mnohonásobně vyšší cenu, než za jakou se prodává v obchodech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků