Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Povodně způsobily v lesích škody kolem půl miliardy

Povodňová vlna přidělala velké starosti také státnímu podniku Lesy České republiky (LČR), které v rámci celého státu spravují téměř 20 tisíc kilometrů malých vodních toků, bystřin a vodních nádrží.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Povodně způsobily v lesích škody kolem půl miliardy

Již od neděle 16. května jsou v permanentní pohotovosti desítky zaměstnanců podniku v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, kteří přímo v terénu nadále pracují na odstraňování nejvážnějších komplikací a vyčíslují škody, které povodně způsobily.

„Podle dosud zjištěných skutečností zasáhly současné povodně celkem 175 malých vodních toků ve správě LČR. Na většině vodních toků v zasaženém území byly vyhlášeny II. a III. stupně povodňové aktivity,“ uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Vyčíslování škod podle jeho informací probíhá průběžně v závislosti na postupném zpřístupňování jednotlivých postižených lokalit. Celkový souhrn škod na vodních tocích, lesních dopravních cestách a dalším majetku se k pátku pohybuje v částce kolem půl miliardy korun.

Negativně působil také silný vítr, jenž na podmáčených půdách způsobil polomy v objemu 368 tisíc metrů krychlových. Více než polovina stromů z tohoto objemu padla na Jesenicku.

„Přesto, že se jedná o relativně velký objem dříví, nebude s ohledem na současné omezení objemu plánovaných těžeb celkový roční objem těžby překročen. Zpracování kalamity proběhne tak, aby nedošlo ke kůrovcové kalamitě,“ dodal Boublík.

Veřejnost by měla omezit vstup do lesů

„V souvislosti s deštivým počasím je půda v lesních porostech podmáčená. Existuje proto zvýšené nebezpečí pádu stromů v lesích a také možné sesuvy půdy. Veřejnost by proto měla být více obezřetná a do lesů v tomto období vstup raději omezit. Zvýšené riziko pádu stromů či větví platí dnes ve většině lesních porostů v rámci republiky,“ varoval mluvčí.

Riziko pádu stromů lze očekávat i během příštích dnů. Situace se postupně začne zlepšovat, až začne půda vysychat, což ale může trvat i několik týdnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků