Hlavní obsah

Pouliční válka v centru Prahy se nekonala

Demonstrace ultrapravicových skinů, kteří pod záminkou připomenutí obětí holocaustu pochodovali v sobotu odpoledne ulicemi bývalého pražského židovského města s hořícími pochodněmi, se obešla bez incidentů.

Pouliční válka v centru Prahy se nekonala

Zhruba třicítka neonacistů se vydala na pochod směrem k Národní třídě. Asi 14 z nich krátce poté zapálilo pochodně. Před Karlovým náměstím demonstranti odbočili a pokračovali přes vltavské nábřeží na Palackého náměstí, kde před 18:00 demonstraci rozpustili. Při pochodu účastníci vykřikovali hesla jako "Nic než národ", "Haider" a další.

Členové a sympatizanti sdružení Antifa a dalších anarchistických organizací byli rozhodnuti pochodu skinů ulicemi v Praze 1 na Josefově zabránit i za cenu pouliční bitvy. Policie proto byla v pohotovosti. Jízdní hlídky střežily některé synagogy. Ještě před zahájením pochodu neonacistů se v Maiselově ulici sešlo několik desítek anarchistů a antifašistů, kteří se však do kontaktu s ultrapravicovými radikály nedostali. V pohotovosti byla stálá pořádková jednotka, což je při podobných akcích rutinní opatření.

Odpůrci pochodu byli připraveni podniknout rázné kroky k zabránění v pochodu neonacistů do Maiselovy ulice kde je Staronová synagoga. "Antifa nepřipustí, aby neonacisté vpochodovali do Maiselovy ulice. Pokud to policie dovolí a bude neonacisty zase chránit, pak se vrhneme i na policisty," oznámil již v pátek Právu člen Antify s přáním o zachování své anonymity.

Akce skinů zneklidnila i členy Federace Židovských obcí (FŽO) v České republice. "FŽO konstatuje, že demonstrace, kterou hodlají skupiny českých neofašistů uspořádat v sobotu 11. 1. 2003 v těsné blízkosti pražských synagog a židovských hřbitovů nemůže být vyjádřením politického názoru na izraelsko palestinský konflikt. Svým charakterem i volbou místa a času je namířena proti Židům jako celku a sleduje vyvolání protižidovských postojů a nálad. Z tohoto důvodu žádáme, aby demonstrace nebyla povolena a policie zajistila klid a bezpečnost všem účastníkům sabatových bohoslužeb," uvedl již pátek v oficiálním prohlášení předseda FŽO Jan Munk. Zástupci FŽO byli v sobotu v Maislově ulici, stejně jako vrchní rabín v České republice Karol Sidon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků