Hlavní obsah
Tzv. prominentní značky byly k vidění například při jednom z posledních kongresů ODS. Foto: Petr Horník, Právo

Potvrzeno: Prominentní značky u luxusních aut nejsou náhoda

Majitelé luxusních aut získají prémiovou registrační značku pětkrát častěji než vlastníci ostatních aut. Vyplývá to ze zjištění auditorské společnosti Ernst & Young. V Česku je registrováno pouze šest procent luxusních aut, prémiové značky má však téměř 30 procent z nich. Nejvíce je tento trend patrný v Praze, kde téměř každé druhé přepychové auto má na voze snadněji zapamatovatelnou kombinaci čísel.

Tzv. prominentní značky byly k vidění například při jednom z posledních kongresů ODS. Foto: Petr Horník, Právo
Potvrzeno: Prominentní značky u luxusních aut nejsou náhoda

"Tohleto je statistický důkaz toho, že přidělování prémiových SPZ neprobíhá náhodně, ale že je manipulováno," prohlásil výkonný ředitel investigativních služeb společnosti Tomáš Kafka. Podle něho totiž nelze jinak vysoký podíl prémiových značek mezi majiteli dražších aut vysvětlit.

Dokladem toho může například být, že více než třetina aut značky Ferrari registrovaných v ČR má značku s čísly 0001, u Lamborghini je to pak 9999. "U některých značek se prémiová SPZ považuje za standard. Například majitelé značky Gordon získávají prémiovou SPZ 72krát častěji, než je průměr u majitelů všech značek aut," uvedl Kafka.

Dvě registrační značky na přání vyjdou celkem na 10 tisíc korun

Foto: Martin Žemlička/koláž Novinky, Novinky

Dalším příkladem může být i to, že pět ze sedmi v Čechách registrovaných aut značky Aston Martin obsahuje kombinaci čísel 007 s odkazem na Jamese Bonda. V rámci luxusních vozů jednoznačně dominují auta tří značek – Audi, BMW a Mercedes, která mají čtyři z pěti všech prémiových SPZ.

Lépe zapamatovatelnou registrační značku pak má 48 procent drahých aut v Praze, 34 procent v Jihomoravském kraji a 31 procent v kraji Karlovarském. "To už nemůže být náhoda, ale opravdu se musí jednat o systém, možná i o byznys, který se s těmito značkami odehrává," dodal Kafka.

Sazebník značek na přání

Prý také slyšel o existenci určitých "sazebníků" za značku na přání. V současné době podle něho žádná pravidla pro přidělování značek neexistují, například pražský magistrát ale opakovaně prohlašoval, že jsou vybírány zcela náhodně za pomocí počítače. Výjimkou je například Vysoké Mýto, kde si místní mohou SPZ sami vybrat.

Od roku 2015 ale bude možné za peníze legálně si rezervovat určitou kombinaci čísel nebo převádět registrační značku ze starého vozu na nový. Podle zjištění společnosti je mezi majiteli drahých aut vůbec nejoblíbenější značka s čísly 1111, následovaná 7777 a 6666.

Firma vycházela z údajů Centrálního registru vozidel a z databáze České kanceláře pojistitelů. Jako prémiové značky pak vybrala vždy pouze 16 čísel z celkem 10 000 možných variant z každé série, speciálních značek tak napočítala v celé ČR zhruba 7500.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků