Hlavní obsah
Česká poštovna na Sněžce přešla do italských rukou. Foto: Vladislav Prouza, Právo

Poštovna na Sněžce mění majitele

Nejvýše položenou stavbu Česka, Českou poštovnu na vrcholu 1603 metry vysoké Sněžky, koupil italský podnikatel v nemovitostech, módě a gastronomii Eugenio Bramerini. Brameriniova pražská firma Piange převzala objekt z dílny architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana v pondělí.

Česká poštovna na Sněžce přešla do italských rukou. Foto: Vladislav Prouza, Právo
Poštovna na Sněžce mění majitele

„Byl klientem stejné právní kanceláře. Potřeboval podnikatelskou příležitost mimo Prahu, kde mu kvůli covidu všechny obchody zavřeli,“ popsal okolnosti prodeje bývalý majitel České poštovny, velkoobchodník se suvenýry Milan Blaha z Moravské Třebové.

Blaha na Sněžce devět let prodával suvenýry, poskytoval občerstvení, a hlavně zajištoval tradiční poštovní služby. Pohlednice s originálním razítkem Sněžky představují od roku 1850, kdy na střeše Čech vyrostl první poštovní srub, cennou relikvii sběratelů.

„Dosavadní služby nový majitel poštovny zachová a přidá vylepšené gastro,“ tvrdí Blaha, jemuž se původně přihlásilo pět zájemců o lukrativní podnikatelský objekt.

„Vždy z toho z různých důvodů sešlo. Sněžka otevírá dveře reklamě a sponzoringu. Prodělat tam může snad jenom úplný analfabet. Jde o unikátní lokalitu, kde už nikdo nikdy nic nepostaví,“ řekl před časem Právu Blaha, jenž se staral nejen o poštovnu postavenou ve stylu arktických staveb, ale i o celý vrchol Sněžky. Pravidelně spolu s personálem uklízel po turistech široké okolí poštovny.

Tradiční Sherpa cup.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Provoz a každodenní úklid ale vzhledem k věku a poměrně velké vzdálenosti od Moravské Třebové pomalu přestával zvládat.

„Museli jsme tam s manželkou a synem být denně,“ popsal 65letý Blaha. Pořádek by měl zůstat na Sněžce dál. „Nový majitel přebírá všechny naše zaběhnuté brigádníky,“ doplnil Blaha.

Ochranáři neměli zájem

Českou poštovnu postavila v roce 2008 za pět milionů korun pecká podnikatelka Jaroslava Skrbková na zbořeništi bývalé České boudy. Stavbě předcházela likvidace původního poštovního srubu. Srub skončil ve středočeském skiareálu Monínec, kde plní stejnou funkci jako na střeše Čech.

Rajnišovu a Hoffmanovu stavbu zdobí unikátní vitráže Božího oka a sv. Anežky. Česká poštovna s odhadovanou životností čtyřicet let završila zástavbu Sněžky na dnešní čtyři místo někdejších osmi budov.

Prodej objektu v nejpřísněji chráněné lokalitě Krkonošského národního parku (KRNAP) se neobešel bez ochranářů, kteří měli na jeho koupi přednostní právo.
„Nabídli nám to, zájem jsme neměli,“ potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Sherpa cup.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Prodej by neměl přerušit tradici Sherpa Cupu, závodu horských nosičů, jenž poštovnu dvakrát ročně zásobují PET láhvemi s nápoji. Nejzdatnější nosiči vynesou z Pece na zádech až 60 kilogramů minerálek.

Sherpa Cup vznikl díky dvouleté stavbě nové lanovky, kdy majitel vrcholové České poštovny musel řešit oříšek, jak dostat na vrchol Sněžky nezbytný proviant. Blaha proto vypsal závod, jenž mu spolehlivě na nějaký čas zaplnil sklad, a nosiči ještě zaplatili mírné startovné.

Sherpa cup.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků