Hlavní obsah

Poslankyně ČSSD chce neplatičům alimentů sebrat řidičáky

Lidé, kteří neplatí výživné na své děti, by mohli přijít o řidičský průkaz. Návrh chce do měsíce předložit místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Lenka Mazuchová (ČSSD). Podporu získala i v řadách ODS.

Poslankyně ČSSD chce neplatičům alimentů sebrat řidičáky

"Chápu, že to má hodně protikladů a bude se tvrdit, že to s tím nesouvisí, ale já si se svým zdravým selským rozumem myslím, že na prvním místě musí být dítě," řekla Novinkám Mazuchová.

Poslankyně uvedla, že v Polsku, kde takový systém funguje, se podle jejích informací zvýšilo procento vymožených peněz, nyní chce ještě požádat polské instituce o konkrétní údaje.

Mazuchová se inspirovala v Polsku, kde mohou neplatiči výživného přijít o řidičský průkaz od června 2005. V roce 2006 navrhli polští sociální pracovníci odebrání průkazu 7 000 neplatičů. Zpět je lidé dostanou, až dlužné alimenty uhradí a dál řádně platí. Zatím se prý nestalo, že by někdo nesměl za volant déle než rok.

Podle poslankyně by bylo také možno se dohodnout na tom, že průkaz dlužníci dostanou zpět po podpisu splátkového kalendáře.

Mazuchová: Poslanci by měli vidět dítě na prvním místě

Mazuchová nezůstala v podpoře návrhu osamocená. "Až mě to překvapilo. Kolegové z ODS si vzali slovo a řekli, že pokud to dotáhnu legislativně, tak s tím problém mít nebudou," řekla s tím, že komunisté s návrhem taky souhlasí. Návrh by chtěla stihnout předložit do měsíce, kdy se sociální výbor znovu sejde k projednávání zákona o vymahatelnosti výživného. Komplexní úpravu zákona projedná výbor v dubnu.

"Někdo mi může třeba oponovat, že se někteří lidé živí jako řidiči. To ale přece musí něco vydělat, má dítě, tak by na něj přispět měl," poznamenala. O tom, jestli změna na plénu projde, nechtěla Mazuchová spekulovat. "Chci tomu věřit. Pokud mají kolegové poslanci na prvním místě dítě, tak to musí projít," uvedla.

Páralová: Mají na benzín, proč ne na alimenty?

"Já jsem návrh připravena podpořit. Situace je zoufalá, bohužel otcové a matky neplatí a nemyslím si, že by to za ně měl platit stát. Vymáhání je neúspěšné, protože lidé například nepřiznávají majetky," řekla Novinkám místopředsedkyně výboru Alena Páralová (ODS)

"Vůbec netuším, jakou podporu může návrh mít. Myslím ale si, že by návrh mohl na plénu projít. Když má člověk na benzín a na auto, tak proč by neměl mít na alimenty. Kdyby přišel o řidičák, snad by to bylo motivací," dodala.

Podle šéfa sociálního výboru Zdeňka Škromacha (ČSSD) je to věc k diskusi. K návrhu se kloní i ředitelka legislativního odboru ministerstva práce Naděžda Břeská. Podle ní ale v pracovní skupině k přípravě úprav získal jen malou podporu.

Sdružení neplatí alimenty

Někteří rodiče dluží na výživném desetitisíce. Zanedbání povinné výživy je trestné. Pokud se člověk úmyslně vyhýbá placení, hrozí mu až dva roky vězení. Alimenty odmítají hradit členové sdružení K 213, kteří pojmenovali svou organizaci po příslušném paragrafu trestního zákona. Jeho mluvčí Jiří Fiala na webu uvedl, že se výživné stalo "otevřeným nástrojem feministické justice k terorizování otců". K 213 usiluje o vypuštění paragrafu ze zákona.

Zákon, podle něhož by dlužné výživné platil stát, prosadila před volbami v roce 2006 ČSSD a KSČM. Prezident ho vetoval. Sněmovna pak podobnou normu loni zamítla.

Anketa
Měli by neplatiči alimentů přicházet o řidičský průkaz?
Ano
65.2 %
Nevím
1.5 %
Ne
33.3 %
Celkem hlasovalo 2044 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků