Hlavní obsah
Otto Chaloupka Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

Poslanec VV bral asistentovi 20 tisíc z výplaty

Věci veřejné mají na krku další trestní oznámení. Podle informací České televize si poslanec VV Otto Chaloupka bral od svého asistenta 20 tisíc korun údajně podle dohody na financování volební kampaně VV. Asistent pojal podezření, že peníze neinkasuje strana, ale sám Chaloupka, a proto věc nahlásil vedení VV. Jelikož se odezvy nedočkal, postoupil záležitost policii.

Otto Chaloupka Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky
Poslanec VV bral asistentovi 20 tisíc z výplaty

Podle ČT pracoval Vratislav Vařejka pro Chaloupku jako asistent od loňského září. Vařejka ČT sdělil, že se s poslancem ústně dohodl, že dvě třetiny svého platu mu bude odevzdávat. Každý měsíc mělo jít 20 tisíc korun na úhradu služeb VV nebo na charitativní akce strany.

„Samozřejmě, že jsem věděl, že to jsou peníze z jeho výplaty. Ale víte, taková byla domluva, takhle jsme se domluvili,“ řekl ČT Chaloupka. Skupina lidí kolem něj se údajně domluvila, že každý dá straně určitý obnos peněz, aby se ufinancovala volební kampaň.

Vařejkovi se ale zdálo podezřelé, že Chaloupka trval na tom, aby peníze dával v hotovosti, nikoli převodem na účet. Jakmile dospěl k názoru, že Chaloupka si peníze nechává pro sebe, začal si jejich setkání tajně nahrávat. „Když jsem nesouhlasil s jeho jednáním, tak mi vyhrožoval, že se pomstí a už nebudu pracovat pro Věci veřejné,“ tvrdí Vařejka.

Přepis části rozhovoru
Chaloupka: Já jenom doufám, pane Vařejko, že toto neřešíte s nikým jiným, toto nikdo neví. Jestli se dovím, že o tomto někde mluvíte, tak se rozejdem strašně ve zlým. Protože mně by to nedělalo problémy, ty já si vyřeším, ale já nechci řešit problémy, já nemám rád, když mi někdo dělá problémy. Takže ať je to to, vždycky si vyříkejme všecky věci mezi sebou a ať se nedostane nic ven, protože já nepotřebuju problémy, já mám problémů fakt tolik, že toho mám plné kecky. Domluvili jsme se na tom, že vy budete dostávat 35 tisíc od Sněmovny, deset si necháváte, 25 vám vyfakturuju já, nebo přes nějakou jinou firmu, vy si zdaníte deset tisíc, já si zdaním 25 tisíc. Když pojedete do Prahy tak Vám dám litr, když vás to bude stát víc, že byste tam musel přespat, tak vám dám i to.
 Zdroj: ČT

Chaloupka odmítá, že by si peníze nechával pro sebe a o existenci nahrávek prý věděl, jelikož ho prý Vařejka jimi vydíral. „Samozřejmě, že jsem to věděl, dokonce se mě pokoušel těmi nahrávkami vydírat. Všechno jsme ale dopředu domluvili, všichni dávali peníze dobrovolně. Záleží na každém, jestli straně na pokrytí kampaně dali část výplaty nebo úspor,“ brání se poslanec.

Vařejka si nahrál průběh předání peněz na dvou schůzkách. Na první 1. listopadu v loni předal Chaloupkovi v hodonínské restauraci Kafárna 17 tisíc korun, za dva týdny už předával 20 tisíc ze své říjnové výplaty.

Chaloupka se pak rozhodl, že bude mít stálého asistenta v Praze a z Vařejky asistenta pro jižní Moravu s platem tisíc korun měsíčně. To se ale Vařejkovi nelíbilo, a proto se prý Chaloupka „snížil k výhrůžkám typu, že již nebudu moci spolupracovat s VV“. Tak formuloval svoji stížnost tehdejší šéfce poslaneckého klubu VV Kristýně Kočí.

Přepis části rozhovoru
Chaloupka: Vy mně to vyplatíte v hotovosti, s tím že mě nevyplatíte 25 tisíc, ale vyplatíte mně 21 tisíc a zbytek, ty čtyři tisíce jsou to, o co vám naroste, teoreticky, protože on vám nenaroste, ale naroste vám, i kdyby vám narostlo sociální, zdravotní a daň z příjmu. Okej? Tak vy si necháváte 14 tisíc, mně dáváte 21 tisíc v hotovosti. Nejsou na to papíry, nic.
Zdroj: ČT

Stížnost podle svých slov poslal zhruba v půli března také předsedovi strany Radku Johnovi. Kočí postoupila věc tehdejšímu výkonnému místopředsedovi VV Jaroslavu Škárkovi. John zas tvrdí, že stížnost neobdržel, proto se jí nemohl zabývat.

„Pan Chaloupka mi řekl, že byl s asistentem nespokojený a že pan asistent bude něco vymýšlet. Pan poslanec Chaloupka bude ale muset všechno vysvětlit, až se vrátí ze služební cesty v USA," řekl ČT John.

Vařejka podal trestní oznámení na policii, Chaloupka zase hrozí žalobou na Vařejku. Státní zastupitelství se momentálně záležitostí zabývá a odmítá se k věci vyjadřovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků