Hlavní obsah
Poslanec Roman Pekárek nastoupil do vězení Foto: René Chvalina, Právo

Poslanci změní novelu o ztrátě mandátu kvůli odsouzení

Poslanci možná budou měnit ústavní novelu předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu.

Poslanec Roman Pekárek nastoupil do vězení Foto: René Chvalina, Právo
Poslanci změní novelu o ztrátě mandátu kvůli odsouzení

Podle jednoho z námětů, který padl při čtvrtečním jednání ústavně-právního výboru, by ztráta mandátu nebyla automatická. Stvrzovala by ji komora zřejmě třípětinovou většinou.

Výbor se k projednávání předlohy vrátí koncem května. Poslanci nyní budou moci podávat pozměňovací návrhy.

Předlohu zpochybňovala senátorka Eliška Wagnerová. „Je řada modelových situací, kde by docházelo k nespravedlnostem," soudí. Za příklad dala situaci, kdy bude zvolen stíhaný člověk, protože veřejnost bude soudit, že stíhání není spravedlivé. Následně by byl odsouzen a přišel by o mandát. "Vůle voličů půjde absolutně vniveč," uvedla bývalá ústavní soudkyně. Poukázala také na to, že existuje řada možností, jak dosáhnout zrušení rozsudku.

Poslanci se ale vesměs úpravy zastávali. „Účel jde správným směrem," poznamenal předseda výboru Stanislav Polčák (TOP 09/STAN).

Případy, kdy je zákonodárce nepodmíněně odsouzen, podle Němcové nejsou slučitelné s posláním a obsahem jeho mandátu. V důvodové zprávě Němcová poukazuje také na praktickou stránku. "Práva a povinnosti poslance nebo senátora nelze ve výkonu trestu odnětí svobody řádně vykonávat," uvedla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků