Hlavní obsah

Poplatky se budou platit i za lidi v kómatu

Od ledna se bude poplatek 60 korun za den v nemocnici platit i za lidi, kteří upadnou do kómatu a budou napojeni na přístroje. Přitom takový stav může trvat týdny, měsíce, ba i roky.

Poplatky se budou platit i za lidi v kómatu

"Ano, i takovému člověku běží důchod nebo jiné příjmy ze sociální oblasti a může se tedy prostřednictvím svých zákonných zástupců podílet na úhradě péče alespoň 60 korunami za den," řekl Právu ve středu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Pokud by v kómatu bylo dítě, budou za něj poplatek hradit rodiče.

Jak jsme již dříve uvedli, 60 korun za den pobytu v nemocnici budou platit i novorozenci a děti v inkubátoru. Jestliže tedy maminka přijde do porodnice, zaplatí za sebe 60 korun za den a od okamžiku, kdy se jí narodí potomek, i 60 korun za něj. Denně tedy 120 korun. První a poslední den hospitalizace se přitom budou počítat jako jeden den.

Viník nehody uhradí vzniklou škodu i léčení

Do nemocnice se ale můžeme dostat i cizí vinou, třeba po nezaviněné dopravní nehodě. Kdo pak poplatek za den hospitalizace bude uhradit? "Ten, kdo vám způsobil dopravní nehodu, vám musí uhradit vzniklou škodu včetně vašich výdajů na léčení, kam samozřejmě poplatky patří," vysvětluje Cikrt s tím, že nemocnici, lékaři i lékárnám bude samozřejmě platit pacient a záleží pak na jeho právnících, co na viníkovi dopravní nehody vymůžou.

A co když se stane, že pacient v nemocnici zemře?

"Poplatky se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví," říká Cikrt.

Anketa
Souhlasíte se zaváděním poplatků za pobyt v nemocnicích?
Ano, stabilizuje to zdravotnictví a ubudou zbytečné hospitalizace
12.3 %
Ne, přibude neléčených lidí, kteří si hospitalizaci nebudou moci dovolit
87.7 %
Celkem hlasovalo 15344 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků