Hlavní obsah
Šťavnaté jeřabiny září z holých větví jako rubíny. Aspoň do doby, než je spolykají kosi a kvíčaly. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Pondělí bude slunečné, víkend zřejmě mrazivý

Počasí v následujícím týdnu bude povětšinou mrazivé s jen občasným sluncem. Nejslunečnějším dnem bude hned pondělí, poté se však zatáhne a nějakou dobu to tak zůstane. O víkendu, na kdy připadá i svátek Matěje, který podle pranostik láme ledy, bude naopak mrznout, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Šťavnaté jeřabiny září z holých větví jako rubíny. Aspoň do doby, než je spolykají kosi a kvíčaly. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Pondělí bude slunečné, víkend zřejmě mrazivý

„Dnešní ráno máme mrazivé na celém území Česka, nejnižší teploty byly naměřeny tentokrát na Moravě a ve Slezsku na sněhové pokrývce – Holešov hlásí –11, Brno –8 stupňů Celsia,” uvedla týdenní výhled Honsová. Chladno bylo podle ní například i ve Vyšším Brodě na jihu Čech, kde teplota klesla k minus deseti stupňům Celsia.

Pondělí bude podle meteoroložky nejslunečnějším dnem z celého týdne. „Počasí u nás ovlivňuje oblast vysokého tlaku vzduchu, takže už je jasno až polojasno, sem tam s nějakou mrznoucí mlhou,” uvedla s tím, že k večeru se očekává příchod oblačnosti. Během dne teploty vystoupají na –1 až 3 stupně Celsia.

V úterý počasí ovlivní příchod tlakové níže. „Bude přibývat frontální oblačnosti, slunečních paprsků si už moc neužijeme,” uvedla Honsová. Má být oblačno až zataženo, v jihozápadní části republiky se slabým sněžením. Napadnout mohou až tři centimetry nového sněhu. Oblačnost bude ubývat až večer od severovýchodu.

„I zítřejší ráno bude mrazivé, ranní teploty klesnou k –6 stupňům Celsia tam, kde není sníh, tam, kde je, až k minus osmičce,” doplnila meteoroložka. Denní teploty se pak vyšplhají opět na –1 až 3 stupně Celsia, ale vzhledem k velké oblačnosti už nebude podle Honsové vjem „tak příjemný”.

Od středy se očekává další ochlazení, bude převládat oblačno, ojedinělé sněhové přeháňky, a to zejména v horských oblastech. Rána budou chladná, s teplotami od minus čtyř do minus osmi stupňů Celsia, v denních maximech vystoupají na –2 až 2 stupně.

Stejné má být počasí i ve čtvrtek, kdy teploty v ranních minimech opět poklesnou až k minus osmi stupňům, v maximech ale vystoupají už jen k minus třem až jednomu stupni Celsia. „Pořád by mělo být oblačno, ojediněle se sněhovými přeháňkami, po ránu mlhy a sem tam nějaké zmrazky na silnicích,” uvedla Honsová s tím, že se může vytvářet i náledí.

I v pátek by mělo být oblačno, přechodně polojasno. Srážky jen ojediněle. Opět trochu přituhne, když se teploty při zmenšené oblačnosti v noci dostanou až k minus 12 stupňům Celsia. Přes den se v maximech dostanou teploty na minus tři až jeden stupeň Celsia.

„Další ochlazení zřejmě přinese víkend,” dodala Honsová s tím, že se tak zřejmě nevyplní pranostiky o příchodu jara spojené se svátkem Matěje, který připadá na sobotu. Teplota během dne nepřekročí bod mrazu. V sobotu i v neděli se ranní teploty mají pohybovat mezi minus osmi a minus dvanácti stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti mohou klesnout i na minus 15 stupňů. V maximech pak teploměry ukážou v sobotu –4 až 0 °C, v neděli pak –5 až –1 °C.

Aktuální hodnoty sněhu
střediskohoryvýška sněhuz toho nového sněhu
BíláBeskydy40 cm4 cm
Javorový vrchBeskydy45 cm5 cm
KohútkaBeskydy50 cm10 cm
PustevnyBeskydy40 cm5 cm
SoláňBeskydy20 cm10 cm
MonínecČeská Sibiř75 cm5 cm
KarasinČeskomoravská vrchovina45 cm0 cm
Nové Město na MoravěČeskomoravská vrchovina45 cm5 cm
Červenohorské sedloJeseníky70 cm5 cm
KarlovJeseníky70 cm5 cm
KarloviceJeseníky50 cm5 cm
Kouty nad DesnouJeseníky90 cm0 cm
MiroslavJeseníky50 cm3 cm
OstružnáJeseníky100 cm5 cm
PetříkovJeseníky105 cm0 cm
PradědJeseníky185 cm5 cm
PřívratJeseníky15 cm3 cm
RamzováJeseníky80 cm0 cm
StaroměstskoJeseníky60 cm3 cm
BedřichovJizerské hory40 cm0 cm
Černá ŘíčkaJizerské hory50 cm2 cm
DesnáJizerské hory0 cm0 cm
JeštědJizerské hory45 cm0 cm
Josefův DůlJizerské hory40 cm2 cm
SeverákJizerské hory65 cm0 cm
Špičák u TanvalduJizerské hory75 cm0 cm
BeneckoKrkonoše45 cm0 cm
Černá horaKrkonoše80 cm0 cm
Černý DůlKrkonoše50 cm0 cm
Dolní DvůrKrkonoše50 cm0 cm
HarrachovKrkonoše60 cm0 cm
HerlíkoviceKrkonoše60 cm0 cm
Jablonec nad JizerouKrkonoše40 cm0 cm
Malá ÚpaKrkonoše70 cm0 cm
Horní Mísečky - MedvědínKrkonoše50 cm0 cm
Mladé BukyKrkonoše70 cm0 cm
Pec pod SněžkouKrkonoše90 cm0 cm
Kořenov-RejdiceKrkonoše90 cm5 cm
Rokytnice nad JizerouKrkonoše75 cm1 cm
Svatý PetrKrkonoše60 cm0 cm
Velká ÚpaKrkonoše80 cm0 cm
VítkoviceKrkonoše50 cm0 cm
ŽacléřKrkonoše50 cm0 cm
BouřňákKrušné hory40 cm0 cm
Boží DarKrušné hory40 cm0 cm
BublavaKrušné hory50 cm0 cm
KlínovecKrušné hory90 cm0 cm
TelniceKrušné hory50 cm3 cm
ČenkoviceOrlické hory45 cm1 cm
DeštnéOrlické hory70 cm3 cm
ŘíčkyOrlické hory90 cm0 cm
Skiareál LipnoŠumava60 cm5 cm
Nové HutěŠumava40 cm1 cm
Špičák na ŠumavěŠumava70 cm5 cm
ZadovŠumava80 cm1 cm
Zdroj: Meteopress
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků