Hlavní obsah
Strany se zajímají o občany jen v období, kdy usilují o jejich hlasy, shoduje se většina Čechů. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Politické strany myslí na lidi jen v době voleb, tvrdí 82 procent Čechů

Nedůvěra Čechů k politickým stranám se letos ve srovnání s loňským rokem prohloubila, ukázal zářijový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle plných 82 procent dotázaných se strany zajímají o názory občanů jen v době, kdy usilují o jejich hlasy ve volbách. Převládá také přesvědčení, že stranám jde především o výhody pro vlastní členy a že jsou zkorumpované.

Strany se zajímají o občany jen v období, kdy usilují o jejich hlasy, shoduje se většina Čechů. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Politické strany myslí na lidi jen v době voleb, tvrdí 82 procent Čechů

Průzkum CVVM zjišťoval, jaký postoj mají lidé k politickým stranám. Respondentům byly předkládány pozitivní a negativní výroky o stranách, lidé se častěji přikláněli k zápornému hodnocení.

Nejvíce souhlasných reakcí získaly výroky, které definují strany jako uzavřená uskupení, jejichž prioritním zájmem není řešení problémů občanů, nýbrž vlastní prospěch. Drtivá většina dotázaných se shodla, že strany na lidi myslí jen v době voleb, že je zajímají jen výhody a zájmy svých členů, že jsou zkorumpované a rozdělují veřejnost. Respondenti také souhlasí s tvrzením, že strany sice navenek soupeří a navzájem se kritizují, ve skutečnosti jsou ale všechny stejné.

Přes tato drtivě negativní hodnocení lidé v průzkumu zároveň připustili, že existence politických stran je potřebná k zajištění fungující demokracie. Tyto výroky však zaznamenaly o poznání nižší míru souhlasu.

Postoje k politickým stranám (v %)
 20102011
 +-+-
Politické strany se zajímají o to, co si myslí lidé jako já, pouze v době voleb. 7817
82
13
Politické strany se zajímají především o výhody a zájmy svých členů.76
18
81
14
Politické strany jsou zkorumpované. 73168113
Politické strany rozdělují veřejnost. 73217420
Politické strany kritizují jedna druhou, ve skutečnosti jsou ale všechny stejné. 65307420
Politické strany jsou potřebné proto, že umožňují hájit zájmy různých skupin a sociálních tříd. 60
32
49
41
Bez politických stran by nemohla být demokracie. 55314539
Politické strany poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti.52
41
45
45
Žádná z existujících politických stran nereprezentuje zájmy a názory občanu, jako jsem já.48
47
56
39
Vstupem do politické strany lze něco změnit či ovlivnit.42482563
Pozn.: Dopočet do 100 % tvoří spontánní odpovědi nevím.

„Zajímavé je, že i když lidé ve většině souhlasí, že strany jsou potřebné, aby hájily zájmy různých skupin a společenských tříd, více než polovina občanů si myslí, že žádná ze stran nereprezentuje právě ty jejich zájmy,“ shrnují autoři průzkumu CVVM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků