Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: HZS

Policistům, hasičům i starostům vzrostou platy

Hasiči, policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů se od nového roku dočkají vyšších platů. Tarify jim od ledna 2020 vzrostou o 1500 korun, pokud pracují na směny, tak o 1650 korun. Navýšení v pondělí schválila vláda. Odměny se o 7,5 procenta rozhodnutím kabinetu zvýší i starostům a primátorům.

Ilustrační foto Foto: HZS
Policistům, hasičům i starostům vzrostou platy

„Jde o nárůst platů, ze kterého budeme profitovat všichni, především však ti policisté či hasiči, kteří za nás nasazují své životy,“ uvedl k platům hasičů a policistů ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kromě hasičů a policistů si polepší zaměstnanci Bezpečnostní informační služby, Vězeňské služby, Celní správy či Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Více peněz pro starosty a primátory

Vláda v pondělí rozhodla i o zvýšení odměn komunálních politiků o 7,5 procenta. Odměny vyplácejí samosprávy ze svých rozpočtů. Starostové a primátoři podle nových tabulek v závislosti na velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, budou vydělávat od 41 983 korun do 119 652 korun. Hejtmani si polepší na částku mezi 125 949 a 138 544 korunami.

Ministerstvo vnitra dostalo od vlády uloženo, aby kabinetu poslalo návrh na zvýšení odměn členů zastupitelstev územních samospráv pokaždé, když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta. Mezi roky 2017 a 2018 vzrostla podle Českého statistického úřadu nominální měsíční mzda v Česku o 7,5 procenta na 31 868 korun, uvedlo ministerstvo vnitra v předkládací zprávě.

Stamiliony navíc z rozpočtů

Resort odhaduje, že obce budou muset v případě platnosti nařízení zaplatit svým představitelům celkem o 494 milionů korun víc, kraje a Praha o 49 milionů.

Vnitro před dvěma lety odměňování v regionech výrazně upravilo kvůli novele zákona o obcích. Předpis sjednotil výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstranil také nerovnoměrnost v odměňování, kdy měli starostové stejné peníze a k nim bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikaly tak až desetitisícové rozdíly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků