Hlavní obsah

Policie před řáděním rowdies neměla dost informací, přiznal Langer

Česká policie neměla podle ministra vnitra Ivana Langra včas potřebné informace, které by měla mít před čtvrtečním řáděním fanoušků Dinama Záhřeb v Praze. Akce tak podle něj ukázala na nutnost zlepšit spolupráci české cizinecké policie v zahraničí a potřebu zlepšit výměnu informací. Samotný zásah policie byl však profesionální, míní.

Policie před řáděním rowdies neměla dost informací, přiznal Langer

Langer tak reagoval na postoj opoziční ČSSD a některých odborníků, kteří zásah kritizovali.

"Taktika byla zvolena správně, a to tak, aby minimalizovala ještě větší škody a újmy na zdraví, ke kterým by mohlo dojít v případě jiné formy zásahu," uvedl. Vzápětí však připustil, že příklad chorvatských fanoušků ukazuje na nutnost zlepšit spolupráci cizinecké policie v zahraničí.

Podle Langera nemá Česká republika, respektive policie, ani tak problém s chuligány pocházejícími z členských zemí Evropské unie, neboť může využívat informace obsažené v Schengenském informačním systému.

"V něm ale Chorvatsko není. Proto to musíme buď řešit na úrovni celé EU, nebo individuálně, bilaterálně zvlášť, abychom mohli mít včas potřebné informace. To se v tuto chvíli nestalo v té míře, jak by bylo třeba," vysvětlil.

:. Hajlující fanoušci chorvatského Dinama Záhřeb v Prazefoto: Právo/Lukáš Táborský

Nová kategorie v databázi SIS: rowdies

Ministerstvo vnitra údajně proto nyní uvažuje o možnosti rozšířit databázi v Schengenském informačním systému o kategorii fotbalových rowdies. "Tedy lidí, kteří byli v minulosti potrestaní, ať trestněprávně nebo kázeňsky, a jsou vedeni v nějakém registru. Policisté z jakékoliv země by měli bezprostředně přístup k informacím, zda dotyčný není problémový člověk," dodal ministr.

Druhou věcí je podle něj také zajištění lepšího sdílení informací o těchto lidech s nečlenskými zeměmi EU.

Nové plány ministerstva v souvislosti s fotbalovými chuligány navíc údajně zapadají i do jedné ze základních priorit českého předsednictví EU. Tou je provedení analýzy fungování a využitelnosti současných informačních systémů v EU, mimo jiné také Schengenského informačního systému.

ČSSD Langera kritizovala

Chorvatští fanoušci, kteří přijeli na odvetný zápas chorvatského fotbalového klubu v 1. kole Poháru UEFA se Spartou, ve čtvrtek v centru města dělali výtržnosti, ničili majetek a napadali policii. Na policejní vozidla útočili dlažebními kostkami, tyčemi, lahvemi a pyrotechnikou. Zranění byli mezi civilisty i policisty.

Podle bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce by měl ministr za čtvrteční řádění fanoušků převzít osobní odpovědnost. Je nepochybné, že v silách policie bylo zabránit výtržnostem, uvedl Tejc.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků