Hlavní obsah
Na hranicích byly rozmístěny stany, z kterých vznikla registrační místa pro příchod uprchlíků. Foto: Pavel Orholz, Právo

Policie cvičí zavedení hraničních kontrol na Slovensko

Policie ve spolupráci s celníky, hasiči a příslušníky vězeňské služby cvičně obnovila hraniční kontroly mezi Českou a Slovenskou republikou. V 49 kilometrů dlouhém úseku, na kterém se nachází celkem pět hraničních přechodů, nasadili 300 příslušníků. Ke zvládnutí simulované migrační krize jim má pomoci i zřízené registrační středisko.

Na hranicích byly rozmístěny stany, z kterých vznikla registrační místa pro příchod uprchlíků. Foto: Pavel Orholz, Právo
Policie cvičí zavedení hraničních kontrol na Slovensko

„Nelegální migrace zatím stagnuje a počty záchytů jsou na úrovni před migrační krizí,” prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček. Česko ale podle něj musí být připraveno i na možnost, že se situace změní. „Cvičení samozřejmě nejsou samoúčelná,” uvedl. Dodal, že ozbrojené složky budou simulovat opravdové podmínky v případě znovuzavedení hraničních kontrol. Akce není první svého druhu, ministr připomněl loňské cvičení v Jihomoravském kraji.

Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška je Česko na rozhodnutí vlády o znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích připravené. Vláda na žádost policie pro roky 2019 až 2021 uvolnila 350 milionů na nákup potřebné techniky a zařízení.

Nynějšího cvičení, které je osmé v řadě, se podle něj účastní 150 policistů, 60 vojáků, po 30 hasičích a celnících a desítka příslušníků vězeňské služby. Hasiči již od rána stavějí registrační místo, které po poledni předají cizinecké policii. Mosty u Jablunkova policie vybrala proto, že tudy vede předpokládaná migrační trasa.

Policisté plánují nacvičit registraci 80 cizinců. Každý z migrantů by měl projít několikastupňovým procesem třídění. „Policisté ze základní odborné přípravy se ujmou role figurantů, kteří budou simulovat nezákonný vstup na území České republiky,” dodala mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Figuranti projdou i zjednodušenou zdravotní prohlídkou, kterou zajistí lékaři, sestry a záchranáři zdravotnického zařízení ministerstva vnitra. Ti budou zjišťovat, zda cizinci nemají infekční onemocnění nebo nepotřebují ošetření.

Naposledy procvičovaly ozbrojené složky ochranu hranic letos v květnu na hranicích s Německem. Kontrolovaly 12 hraničních přechodů v Plzeňském kraji včetně Rozvadova. Do cvičení se zapojilo na 1200 policistů, vojáků, celníků, příslušníků vězeňské služby, lékařů a zdravotníků.

Do Česka nejčastěji míří Ukrajinci

Policie loni odhalila 4992 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně. Je to o 254 více než v roce 2017 a o 269 méně než v roce 2016. Počet zadržených migrantů se tak výrazně neliší od údajů z posledních let. Stejně jako v minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci.

Ti patří mezi nejčastěji zadržené cizince už od roku 2008. Výjimkou byl rok 2015, kdy vyvrcholila migrační krize a většina uprchlíků přes Česko procházela do jiných zemí. Celkový počet odhalených migrantů se tehdy vyšplhal na 8500, nejvíce jich pocházelo ze Sýrie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků