Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Policejní hon na prasata potrvá do ledna

Osmdesát divočáků se během pěti týdnů podařilo ulovit šestnácti policejním odstřelovačům na Zlínsku. Během posledního týdne to bylo dvanáct divokých prasat.

Ilustrační foto Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Policejní hon na prasata potrvá do ledna

„V této chvíli odstřel prasat ve Zlínském kraji stále pokračuje, proto opakovaně žádáme veřejnost o striktní dodržování zákazu vstupu do míst, kde bude lov probíhat, a to s ohledem na bezpečnost, která je pro nás prioritní,“ řekla tisková mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Před tím, než policejní odstřelovači začali s odstřely, bylo podle odhadů myslivců v ohnisku zamoření africkým morem prasat, které lemují pachové a elektrické ohradníky, až sto padesát kusů černé zvěře. Stále zde však zůstává několik desítek prasat.

Šestnáct odstřelovačů působí nejen v samotném ohnisku zamoření ve vysoce rizikové oblasti, ale celkem v osmnácti přilehlých honitbách severovýchodně od Zlína. Jejich zásah potrvá podle vedení policie pravděpodobně do konce ledna.

Nově vymezené území ohniska zamoření africkým morem prasat.

Foto: Zlínský kraj

Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři spolu s myslivci a hasiči.

První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína poblíž nemocnice. Do úterý se v souvislosti s veterinárním nařízením myslivcům a policistům podařilo v tzv. červené zóně zamořené oblasti na sever od Zlína ulovit 269 divokých prasat. V rozsáhlejší zelené zóně, která obepíná červenou zónu zamoření, ulovili myslivci zlínského okresu 1184 kusů.

„K úterý máme hlášeno 147 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat. Všechny kusy, u nichž se dosud nákaza potvrdila, pocházejí z vysoce rizikové oblasti uvnitř ohradníků. V této oblasti byly pozitivní asi tři čtvrtiny ze 196 nalezených uhynulých divočáků,“ řekl Právu mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Pokračují porážky domácích prasat

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. Kvůli obavám z šíření nemoci musejí chovatelé ve vysoce rizikové oblasti nákazy porazit do 1. prosince 37 prasat domácích.

Zvířata musejí porazit jen neregistrovaní chovatelé, takových chovů je dle veterinární správy 24. Chovatelé za nucenou porážku zřejmě nedostanou žádnou kompenzaci, lidé však budou moci poražená prasata zkonzumovat.

„Pokud jde o domácí porážky, tak poslední číslo, které jsme evidovali, bylo patnáct ohlášených porážek, z čehož pět porážek sedmi kusů prasat domácích se již uskutečnilo,“ doplnil Vorlíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků