Pohlavních chorob znovu přibývá
Jak upozornila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková, počet evidovaných nákaz na zdejším kožním oddělení letos již překročil loňskou statistiku za celý rok. Zatímco loni se v regionu nakazilo kapavkou a syfilidou 20 lidí, letos je jich o dva víc už krátce po polovině roku.
„Syfilis je považována za jednu z vůbec nejnebezpečnějších pohlavních chorob, pro pacienta může končit i smrtí. Prvního ze tří stadií choroby si přitom nakažený nemusí vůbec všimnout – v oblasti pohlavních orgánů se objeví nebolestivý vřed, kterému lidé mnohdy nepřikládají pozornost,“ upozornila mluvčí nemocnice.
Více mladých pacientů
V roce 2011 se na Vysočině objevilo 11 nových případů syfilidy, letos ji lékaři odhalili už u deseti lidí.
Růst počtu případů zaznamenali lékaři i u kapavky. Chorobu provázenou hnisavými záněty diagnostikovali v Jihlavě vloni devětkrát za celý rok, letos již evidují dvanáctý případ.
Čerstvou letní praxi popsala vrchní sestra Ludmila Bakusová. „U pacienta, kterému se prokáže akutní syfilis, musí být vyšetřován zároveň partner, rodina i děti. Při posledním záchytu dvou akutních pacientů se syfilidou tento měsíc jsme museli vyšetřit 15 lidí včetně dětí,“ uvedla.
Výskyt pohlavních chorob a především syfilidy v Česku už delší dobu roste i v Ústeckém kraji. „V kraji je dlouhodobě jeden z nejvyšších výskytů syfilidy,“ potvrdil Právu ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.
A hned odhaluje příčinu tohoto stavu. „Je to především stylem života, který je u mnoha lidí velmi uvolněný,“ dodal.
Lékaři se často setkávají s pacienty, jejichž počet partnerů je až těžko uvěřitelný. Uvolněný styl života na severu Čech zřejmě souvisí se sociální skladbou obyvatelstva, patří k nejméně vzdělaným, je zde nejvyšší nezaměstnanost.
S výskytem pohlavních chorob u nejmladší generace se stále častěji setkávají hygienici v Moravskoslezském kraji. Podle nich za to může zvyšující se promiskuita v této skupině. „Onemocnění ve skupině od 15 do 24 let tvoří pět procent ze všech hlášených případů onemocnění,“ uvedla Irena Martínková z Krajské hygienické stanice v Ostravě.
Nejvíce případů kapavky v ČR bylo v roce 1970, kdy onemocnělo 13 531 lidí. O dvacet let později to již bylo pouze 8891 a v loňském roce 700.
U syfilidy ale statistická čísla už nemají sestupnou tendenci. Například v roce 1970 onemocnělo 608 lidí, v roce 2010 dokonce 1009, loni 720.
Velká migrace, malá prevence
Mezi příčiny aktuálního růstu počtu hlášených případů pohlavních nemocí patří podle hygieniků například migrace obyvatel, selhává i prevence.
„Mění se chování lidí, které je hazardnější. Spousta z nich se přestala pohlavních chorob včetně HIV obávat. Patří sem i lehkomyslnost v navazování intimních vztahů,“ míní Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice v Hradci Králové.
Očkovat proti nákaze HIV, ale ani proti syfilidě a kapavce stále nelze. Preventivní vakcinací se dají omezit pouze výskyty papilomavirového onemocnění a virové hepatitidy typu B.
„Proto zůstává stále aktuální propagace takzvaného bezpečnějšího sexu jako životního stylu, který může výrazně omezit šíření pohlavně přenosných onemocnění v nejširším smyslu slova,“ dodala Krejčí s tím, že naštěstí Královéhradecký kraj, stejně jako například Pardubický, Jihočeský či Olomoucký patří do skupiny těch méně postižených.
Ale i tady, tak jako v jiných podobných případech, lékaři varují před neúplnou statistikou.
„V Olomouckém kraji bylo letos zatím zaznamenáno dvanáct případů syfilidy. Statisticky jde proti loňsku o mírný pokles, ale případy, o kterých víme, vnímáme pouze jako špičku ledovce,“ řekla Právu Růžena Halířová z krajské hygienické stanice. Mnozí lidé podle ní s onemocněním k lékaři vůbec nejdou. „Nahrává jim i dostupnost antibiotik, a tak se léčí sami,“ dodala.