Hlavní obsah
Miloš Jakeš Foto: Milan Malíček, Právo

Podle Jakeše získal Fico své voliče komunistickou rétorikou

Bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš je přesvědčen, že za jasným vítězstvím Roberta Fica na Slovensku je komunistická rétorika.

Miloš Jakeš Foto: Milan Malíček, Právo
Podle Jakeše získal Fico své voliče komunistickou rétorikou

„Slovo komunistická může být odporné nějakým pravicovým intelektuálům, ale většině obyčejných lidí vůbec ne. Naopak, vyvolává v nich vzpomínku na ty jistoty za socialismu,“ řekl Jakeš pro měsíčník ExtraPlus.

Slovenský premiér Robert Fico

Foto: Archiv, Právo

Bývalý šéf československých komunistů Fica obdivuje a považuje za dobrou strategii, že se mu podařilo kolem sebe soustředit levicově orientované lidi. „Dělá srozumitelnou politiku, které rozumí široké masy. Tím, že založil novou stranu, nemusel řešit problémy minulosti, co je jeho další výhoda,“ dodal Jakeš.

Postupovali jsme správně, nepochybuje Jakeš

Období socialismu považuje Jakeš za nejúspěšnější období v poválečném období. „Dnes se toto období cíleně špiní, čehož důkazem je schválený český zákon o protiprávnosti a zločinnosti komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že v zásadě jsme postupovali správným směrem a dosáhli jsme pozoruhodné výsledky ve všech oblastech. Srovnejme si postavení obyčejného člověka předtím a dnes. Dnes má vliv ten, kdo má peníze. Jaká je to demokracie?“ položil otázku bývalý generální tajemník KSČ, který požaduje rehabilitaci socialismu.

Důvodem vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa byla podle Jakeše nezodpovědná politika a neochota Dubčekova vedení k jednání. „Byl to ohlas spojenců na tzv. politiku socialismu s lidskou tváří, která by podle mého názoru skončila stejně, jako politika přestavby realizovaná Gorbačovem - obnovou kapitalismu,“ říká v rozhovoru Jakeš.

Anketa
Věříte tvrzení Milouše Jakeše, že slovenský premiér Robert Fico získal voliče díky komunistické rétorice?
ano
76.8 %
ne
23.2 %
Celkem hlasovalo 4578 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků