Hlavní obsah
 

Podívejte se na zámek Konopiště tak trochu jinak

Přestože je Konopiště v současné době označováno jako zámek, jeho původní majitelé ho zbudovali jako hrad. O jeho založení se zasloužil pražský biskup Tobiáš z Benešova, a to podle vzoru francouzských pevností s válcovými věžemi, parkánem, čtyřmi branami a padacím mostem.

 
Podívejte se na zámek Konopiště tak trochu jinak

Současnou podobu zámek dostal až na přelomu 19. a 20. století, kdy jej vlastnil jeho poslední šlechtický majitel, následník rakouského trůnu František Ferdinand d'Este. Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky.

Růžová zahrada u zámku Konopiště

Foto: Jana Sedláčková

„Poslední majitel František Ferdinand d´Este koupil Konopiště v roce 1887. Do historie se zapsal tím, že si vzal za ženu českou hraběnku Žofii Chotkovou. Spolu byli potom zastřeleni v Sarajevu v roce 1914,“ připomněla kastelánka Jana Sedláčková.

Podoba zámku i vnitřní vybavení zůstalo do dnešní doby ve velké míře stejné, jako by rodina Františka Ferdinanda opustila místo teprve nedávno.

Život rodiny Františka Ferdinanda nastiňují pokoje jednotlivých členů i služebnictva, vybavené dobovým nábytkem a porcelánem. O tom, že byl arcivévoda vášnivým lovcem, není pochyb. Jen v lovecké chodbě je vystaveno více než 800 kusů trofejí zvěře.

Lovecká chodba v jižním křídle zámku.

Foto: Jana Sedláčková

V roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za druhé světové války byl na Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS. Po osvobození bylo Konopiště znovu otevřeno pro veřejnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků