Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Počty nově nakažených žloutenkou budou klesat, doufají hygienici

Počet lidí nakažených žloutenkou typu A v České republice za poslední týden narostl o dalších 152 případů. Čísla jsou podobná jako v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů přibylo v Praze a v Olomouckém kraji. Hlavní hygienik ČR Michael Vít doufá, že v příštích týdnech začnou čísla nově nakažených klesat. Do ČR by měla v těchto dnech dorazit dodávka očkovacích látek.

Foto: Profimedia.cz
Počty nově nakažených žloutenkou budou klesat, doufají hygienici

"Největší nárůst hlásila jako obvykle Praha, 91 nových případů, druhý největší nárůst mělo tentokrát Olomoucko, 19 případů," řekl Vít. Podle jeho slov je situace stabilizovaná, přičemž v následujících týdnech by se mohla zlepšit a mělo dojít ke snižování počtu nových případů. Od začátku roku už bylo nakaženo 894 lidí.

Podle Víta je potěšující, že nákaza ve větší míře nedorazila do škol. V minulém týdnu se ze 152 nových případů týkalo 14 školou povinných děti a dvou dětí z mateřských škol. Stále prý platí, že nakažení jsou převážně mezi lidmi od 25 do 40 let.

Podle Vítova vyjádření by v těchto dnech měla do republiky dorazit zásilka 38 tisíc očkovacích vakcín proti hepatitidě typů A i B. Česká lékárnická komora nemá přesné informace o tom, že by do lékáren dorazily nějaké nové zásoby, řekl prezident komory Stanislav Havlíček.

Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků