Hlavní obsah
Pohled na Jizerku z vrcholku Bukovce Foto: Miroslav Šára, Právo

Po tropických nocích přišel mráz, na Jizerce bylo minus 2,3 stupně

Na několika místech v republice ve středu ráno mrzlo. Nejchladněji bylo na Jizerce v Jizerských horách, kde minimální teplota klesla na minus 2,3 stupně Celsia. Pod nulu klesla rtuť teploměru také na Šumavě a v Krušných horách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu na Facebooku. Ještě v pondělí přitom v Česku padaly teplotní rekordy a noc na úterý byla v Praze tropická.

Pohled na Jizerku z vrcholku Bukovce Foto: Miroslav Šára, Právo
Po tropických nocích přišel mráz, na Jizerce bylo minus 2,3 stupně

„Dnešní ráno bylo po delší době osvěžující s průměrnou minimální teplotou kolem deseti stupňů Celsia. Dokonce byla i místa, kde mrzlo,” uvedli meteorologové na Facebooku. Mrazivé ráno zaznamenali v Jizerských horách, na Šumavě a v Krušných horách.

Teplota (červená čára) v noci na 3. července 2019 na stanici Jizerka.

Foto: ČHMÚ

Česká republika přitom v posledních týdnech zažívala spíše horko a tropické noci. Červen byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v Česku sledovány. Patřil zároveň mezi pět nejteplejších měsíců od roku 1961. Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy průměrná teplota byla o 1,3 stupně nižší než letos v červnu.

🌡️📉 Dnešní ráno bylo po delší době osvěžující s průměrnou minimální teplotou kolem 10 °C. Dokonce byly i místa, kde mrzlo. 🌡️Příkladem:Krušné hory_Jelení -1,3 °C, Rolava -1,1 °C Šumava_Rokytská slať-2 °C...

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Úterý 2. července 2019

Teplotní rekordy v Česku padaly ještě v pondělí. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. V pondělí odpoledne se přes Česko přehnaly bouřky a začalo se pozvolna ochlazovat. V noci na úterý ještě většina pražských stanic zaznamenala tropickou noc a ráno teplota klesla pár desetin pod 20 stupňů. Výjimkou bylo Klementinum s ranním minimem 20,5 stupně. Do konce pracovního týdne meteorologové očekávají v Česku slunečné počasí s letními teplotami a jen minimem srážek.

V platnosti je také výstraha meteorologů před nebezpečím požárů. Ta platí už od úterý až do odvolání pro Prahu, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Moravskoslezský a část Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků