Hlavní obsah
Vlnící se frontální rozhraní přinese četné lokání přeháňky a bouřky. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Po tropické noci se Česko rozdělí, na západě se ochladí

První letošní tropickou noc zaznamenali v pondělí ráno u Havířova. V nadcházejícím týdnu nicméně rozhodně teplotní rekordy padat nebudou, zejména na západě území se ochladí. Frontální rozhraní přinese hlavně do Čech četné lokální přeháňky a bouřky, řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

Vlnící se frontální rozhraní přinese četné lokání přeháňky a bouřky. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Po tropické noci se Česko rozdělí, na západě se ochladí

Přesně 20 stupňů Celsia naměřila meteorologická stanice Lučina nacházející se zhruba 20 kilometrů od Havířova. Zaznamenala tak první letošní tropickou noc. Dubnová tropická noc byla naposledy zaznamenána v roce 2012, kdy 29. dubna naměřili v Novém Městě pod Smrkem 20,4 stupně, připomněla Honsová.

Počasí v nadcházejícím týdnu bude podle ní ovlivňovat vlnící se frontální rozhraní. „Ochlazení pocítíme v Čechách, ale na Moravě a ve Slezsku bude pořád přes 20 stupňů,“ uvedla Honsová s tím, že rozhraní přinese četné lokání přeháňky a bouřky. Teplotní rozdíly mezi západem a východem republiky se budou stírat až na víkend, který by měl být polojasný, a i do Čech se vrátí letní počasí.

Na východě o 10 stupňů tepleji

V pondělí ráno panuje ještě polojasno nebo skoro jasno, ale odpoledne už bude oblačnosti přibývat, místy se přidá déšť nebo přeháňky. „Hlavně na Moravě a ve Slezsku můžou srážky čarodějnické ohně spláchnout,“ upozornila Honsová. Objeví se výrazné teplotní rozdíly mezi západem a východem. Zatímco Karlovarsko či Ústecko naměří nejvýše 18 stupňů a Praha ještě 24, na jižní Moravě to bude až 28 stupňů. V Čechách bude foukat čerstvý vítr s nárazy 50 km/h, na Moravě a ve Slezsku povane silný vítr s nárazy 70 km/h.

Ranní teplotní minima v úterý už nebudou tropická, ochladí se na 12 až 8 stupňů. Maxima vystoupí v Čechách na 15 až 19 stupňů, na Moravě a ve Slezsku na 19 až 23. Bude oblačno až polojasno, ojediněle s dešťovými přeháňkami hlavně v horských oblastech.

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy (až na 60 procentech území) s přeháňkami nebo bouřkami. Ranní minima klesnou na 13 až 9 stupňů, odpoledne se teploty udrží na západě mezi 15 až 19 stupni, na východě mezi 21 až 25 stupni.

Ve čtvrtek očekáváme převážně oblačno, ráno bude relativně teplé s hodnotami mezi 14 až 10 stupni, odpoledne se v Čechách oteplí na 18 až 22, na Moravě pak opět na 21 až 25 stupňů.

Podobné počasí bude panovat i v pátek, bude oblačno s lokálními bouřkami a přeháňkami. Ranní teplotní minima se budou pohybovat mezi 13 až 9 stupni, odpolední maxima pak mezi 19 až 23 v Čechách, na Moravě bude opět až 25 stupňů.

Na víkend přijde oblast vysokého tlaku vzduchu, bude slunečno, převážně polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti s přeháňkami. Maxima vystoupí na celém území republiky na 21 až 25 stupňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků